Předmět: Diplomatika I

« Zpět
Název předmětu Diplomatika I
Kód předmětu KHI/KDIP1
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Rak Petr, PaedDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy jednotlivých přednášek: 1.) Počátky diplomatických studií, diplomatika v Čechách od konce 18. století do současnosti, základní edice. 2.) Terminologie, počátky diplomatických písemností na území českého státu. 3.) Kanceláře českých panovníků do r. 1419 4.) Veřejní notáři. Církevní diplomatika do poč. 16. stol. 5.) Desky zemské a dvorské v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.) Diplomatické písemnosti městského prostředí do poč. 16. stol. 7.) Kanceláře českých králů 1419-1526. 8.) Diplomatika novověku (16. - 19. stol.) I. 9.) Královské a další centrální a zemské kanceláře českého státu 1526-1848 I. 10.) Královské a další centrální a zemské kanceláře českého státu 1526-1848 II. 11.) Městská diplomatika 1526-1848. 12.) Církevní diplomatika 1526-1848, školní písemnosti, matriky. 13.) Vrchnostenská diplomatika 1526-1848, účetní písemnosti. 14.) Katastry.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je prohloubit základní informace o diplomatice jako stěžejní pomocné historické vědě. Kurz je členěn do bloků, které se systematicky zaměřují na jednotlivé oblasti výzkumu diplomatických písemností.
Student prohloubí znalosti středověké a novověké diplomatické terminologie; vývoje českých diplomatických studií; charakteristických znaků diplomatických písemností centrálních kanceláří českého státu, veřejných notářů, městské, šlechtické a církevní provenience a katastrálních písemností; diplomatických edic a literatury. Naučí se identifikovat diplomatické písemností; dokáže je popsat a analyzovat.
Předpoklady
Orientace v pomocných vědách historických, českých dějinách, a dějinách správy do roku 1848; schopnost čtení gotického písma a novogotické kurzívy; zvládnutí základů latiny, schopnost překládat a chápat německé texty diplomatické povahy.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta

Účast na výuce, studium doporučené literatury, vypracování referátu na zadané téma, úspěšné napsání zápočtového textu.
Doporučená literatura
  • Jindřich ŠEBÁNEK a kol. Česká diplomatika do roku 1848.. Praha, 1984.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní