Předmět: Dějiny českého raného novověku

« Zpět
Název předmětu Dějiny českého raného novověku
Kód předmětu KHI/KBH75
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrubá Michaela, prof. PhDr. Ph.D.
  • Koumar Jiří, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata: 1. Nástup Habsburků na český trůn a vznik Habsburské monarchie 2. Předbělohorská stavovská monarchie - politický systém, hospodářský, společenský a náboženský vývoj, pozice stavů a první stavovský odboj 3. Humanismus, renesance, vzdělanost a kultura předbělohorských Čech 4. Druhý stavovský odboj, české země ve třicetileté válce a hodnocení "Bílé hory" dosavadní historiografií 5. Ekonomické a sociální důsledky třicetileté války (a jejich odraz v pramenné základně), problematika demografického vývoje českých zemí od 16. do první pol. 19. století 6. Šlechta po třicetileté válce, charakteristika vrchnostenského velkostatku (vývoj, typy) 7. Poddanské obyvatelstvo po třicetileté válce (problematika změn právního a sociálního postavení, poddanství, nevolnictví, otázka roboty 8. Formy a význam odporu poddaných v 17. a 18. století 9. Náboženské a kulturní poměry v českých zemích v 17. a 18. století 10. Problematika "absolutismu" a charakter absolutistického stát ve střední Evropě 11. Zahraniční politika habsburské monarchie ve 2. polovině 17. a v 18. století a její vnitropolitické důsledky 12. České země v období osvícenského absolutismu 1740-1792 13. Hospodářský vývoj českých zemí v 17. a 18. století (Specifické rysy protoindustrializace v českých zemích, počátky průmyslové revoluce) 14. Předpoklady geneze novodobého českého národa na sklonku 18. a poč. 19. století (osvícenectví, ohlas francouzské revoluce a napoleonských válek v čes. zemích)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurz se orientuje na etapu českých dějin od nástupu Habsburků na český trůn do přelomu 18. a 19. století, tedy období tzv. raného novověku. Zájem je zde přitom směřován nejen k běhu politických dějin a událostí, ale též k problematice a aspektům hospodářského, sociálního i kulturního vývoje. Chronologické omezení proto představuje pouze rámcový podklad, v potaz je nutno brát rozsáhlejší dějinné etapy a překryvy (např. aspekty populač. vývoje, vývoje sociální struktury obyvatel českých zemí aj.). Základním cílem této části kurzu je seznámit studenty s hlavními problémy dějin tohoto období v širším kontextu dějin celé habsburské monarchie i střední Evropy. To se týká především zahraniční politiky, s jejími důsledky pro poměry vnitřní, a sledování nerovnoměrnosti a specifičnosti vývoje jednotlivých součástí habsburské monarchie. Sledován bude i charakter vlivu vídeňského dvora i jednotlivých habsburských panovníků, který se přirozeně zcela zásadním způsobem promítl do vývoje zemí Koruny české ve sledované etapě historického vývoje.
Absolvent kurzu prokazuje znalost komplexního historického vývoje v etapě raného novověku v českých zemích. Dokáže zde přehledným způsobem charakterizovat hlavní vývojové tendence, osvětlit procesy a jevy daného období v kontextu úrovně poznání současné historiografie. V konkrétní úrovni spolehlivě definuje klíčové pojmy sledovaného období, dokáže je osvětlit a odůvodnit i z hlediska prostorového a chronologického kontextu. Vývoj českých zemí je zde rozšířen i na znalost celkového kontextu vývoje zemí habsburské monarchie a dalších zemí střední Evropy. Celkový rámec pak tvoří usouvztažnění raně novověkého vývoje českých zemí s hlavními tendencemi a ohnisky celkového evropského a světového vývoje.
Předpoklady
Doporučeno absolvování Dějin českého středověku.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Didaktický test

Podmínky udělení zápočtu: 1) Absolvování písemného testu 2) Zpracování vybraného tématu (seminární práce). Při zpracování nutno respektovat všechny náležitostí odborného textu z oblasti historie. 3) Aktivní účast v rámci prezenční části výuky (tj. povinná účast, diskuse k vybraným tématům, zpracování průběžných úkolů) 4) Seminární práce v rozsahu 18 000 znaků. Zkouška: 1) Zkoušku je nutno absolvovat až po udělení zápočtu. 2) Zkouška probíhá formou ústního zkoušení (charakteristika problematiky zvolené na základě dvou losem zvolených otázek, reflexe vybraných titulů z předloženého seznamu prostudované literatury)
Doporučená literatura
  • Bělina,P. a kol. Velké dějiny zemí Koruny české XI a,b 1792-1860. Litomyšl, 2013.
  • Bělina,P.- Kaše,J.- Mikulec,J.- Veselá,I.- Vlnas,J. Veliké dějiny zemí Koruny české,IX 1683-1740. Praha, 2011. ISBN 978-80--7432-105-.
  • Bůžek, V. - Král, P. Člověk českého raného novověku. Praha, 2007.
  • Bůžek V. a kol. Společnost českých zemí v raném novověku (struktury, identity konflikty). Praha, 2010.
  • Čornejová, I. - Kaše, J. - Mikulec, J. Velké dějiny zemí Koruny české VIII. 1618-1683. Praha, 2008. ISBN 978-80-7185-947-5.
  • Evans, R. J. W. Vznik habsburské monarchie 1550?1700. Praha, 2003.
  • Fialová, L. a kol. Dějiny obyvatelstva českých zemí. Praha, 1996.
  • Hledíková, Z. - Janák J. - Dobeš, J. Dějiny správy v českých zemích od počátku státu po současnost. Praha, 2007.
  • Hrbek, J. Evropa a absolutismus v 17. a 18. století (1648?1789). Praha, 2012.
  • Hroch, M. Národy nejsou dílem náhody. Praha, 2009.
  • Jakubec, I. - Jindra, Z. Dějiny hospodářství českých zemí od počátku industrializace do konce habsburské monarchie. Praha, 2006.
  • Janáček, J. České dějiny I/1,2. Doba předbělohorská 1526-1547. Praha, 1968.
  • kol. autorů. Dějiny Rakouska. Praha, 2002.
  • Koldinská, M. - Cerman, I. a kol.. Základní problémy studia raného novověku. Praha, 2013.
  • PETR VOREL. Velké dějiny zemí Koruny české. Svazek 7, 1526 - 1618. Praha, 2005. ISBN 80-7185-648-7.
  • Petráň, J. Dějiny hmotné kultury II/1-2.. Praha, 1995.
  • Vorel, P. Velké dějiny zemí Koruny české, sv. VII, 1526-1618. Praha, 2005.
  • Winkelbauer, T. Österreichische Geschichte 1522?1699. Ständefreiheit und Fürstenmacht- Länder und Untertanen des Hauses Habsburg im konfessionellen Zeitalter I? II. Wien, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr