Předmět: PVK Umění 20. století v rozšířeném poli

« Zpět
Název předmětu PVK Umění 20. století v rozšířeném poli
Kód předmětu KHI/K818
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kreuzzieger Milan, PhDr. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vizuální kultura v rozšířeném poli Úvod, problémy studia vizuální kultury, polarita dějiny umění - vizuální kultura, kánon, "vizuální obrat", vizualizace dat a vědění. 2. Proměny modernity v "dlouhém" 20. století Vznik moderního umění, avantgardy, utopie, manifesty, programy, konflikt "starého" a "nového" umění. Secese, expresionismus, kubismus, fauvismus, futurismus, dada, surrealismus, abstrakní umění, art deco, Bauhaus, Výstavy moderního umění v Praze, E. Munch a české umění, Čechy a Francie: zvl. A. Rodin a A. Bourdelle v Praze; spolky a umělci: SVU Mánes, Osma, Skupina výtvarných umělců, Tvrdošíjní, Sursum. G. Lindauer - P. Gauguin. F. Kupka, M. Duchamp, J. Pollock, A. Warhol, D. Hirst 3. Vizuální kultura a rod (gender a queer studies, LBGTI). Ženy - umělkyně ve 20. století. Proč se tak málo prosadily? Jaké pro to měly institucionální předpoklady? Ženské umělecké spolky - Kruh výtvarných umělkyň ad. Přehodnocení role žen - umělkyň v dějinách umění. Rozvoj ženského emancipačního hnutí koncem 19. a na počátku 20. století, proces demokratizace společnosti. Chronologie feminismu od 60. let 20. stol. v "západním" světě. 4. Proměnlivý statut umělce a uměleckého díla. Romantické pojetí autora (génius), autor jako producent, "smrt" autora, modely autorství v době digitální reprodukovatelnosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Kurz je zaměřen na problémy studia vizuální kultury "dlouhého" 20. století, charakteristické znaky a směry výtvarného umění, aktualizovaný výklad termínů a pojmů. Rozšiřuje interpretaci výtvarného umění do širšího rámce proměňující se modernity v záběru, který přesahuje úzce vymezený pohled tradičních dějin umění. Jeho cílem je profilovat klíčová témata a metodologické přístupy spojené se současným stavem oboru i v interdisciplinárním přesahu. Umělecké dílo je chápáno v komplexu různorodých vztahů a vazeb (interkulturních, sociálních, politických ap.).
Studenti získají hlubší znalosti z oblasti vizuální kultury 20. století, seznámí se s důležitými odbornými texty, pojmy a teoriemi, které se budou snažit využít při samostatném rozboru vizuálního uměleckého díla.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Rozhovor, Dotazník

Student reflektuje jednotlivá témata. Student se aktivně účastní diskuse.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Historie (jednooborové) (A14) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -