Předmět: Historická metrologie

« Zpět
Název předmětu Historická metrologie
Kód předmětu KHI/K212
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Distanční charakter studia a stanovená časová dotace předmětu na jednu přednášku v rámci jednoho semestru umožňují nastínit problematiku discipliny jen rámcově. Objasněny budou délkové, plošné a objemové míry a váhové jednotky platné ve středověkém českém státě, vývoj měrných systémů v zemích habsburské monarchie (od poloviny 17. století byla v souvislosti se zintenzivněním obchodních vazeb s nových typů výroby patrná postupná snaha o jejich unifikaci , a to na základě na základě dolnorakouských systémů) a výklad bude završen nastíněním přechodu na nové měrné i váhové jednotky v posledních desetiletích 19 .století.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Základní vhled do problematiky historické metrologie by měl vést nejen k osvětlení různých měrných systémů v historickém vývoji, ale také nastínit podmínky pro jejich postupnou unifikaci a přechod na současně platné systémy v širším evropském rámci. Důležitou součástí je instruktáž, jak převádět původní míry a váhy na současně platné.
Absolvování předmětu ozřejmí posluchačům důležitost vývoje měr a vah v českých zemích od středověku po 20. století a přispěje k uvědomění, jak se měrné systémy přizpůsobovaly v historickém vývoji novým formám výrobních a obchodních aktivit. Na jedné straně muselo docházet v postupujících staletích novověku k precizaci definic měrných jednotek a na straně druhé byly unifikované jednotky zaváděny v širším geografickém prostoru habsburské monarchie. Důležitý je akcent na počátky zavádění měrných a váhových systémů, které jsou dosud v používání.
Předpoklady
Źádné

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Studenti se účastní výuky, samostatně studují doporučenou literaturu a v závěrečném pohovoru prokáží znalost přednášené problematiky.
Doporučená literatura
  • Adolf Krejčík. Rejstřík jmenný a věcný k dílu Augusta Sedláčka ?Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách?. Praha, 1933.
  • August Sedláček. Paměti a doklady o staročeských mírách a váhách. Praha, 1923.
  • Čestmír Hladík. Metrologický přehled. 1953.
  • Gustav Hofmann. Metrologická příručka pro Čechy, Moravu a Slezsko do zavedení metrické soustavy.. Plzeň - Sušice, 1984.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví a spisová služba (A13) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní