Předmět: Archivnictví II

« Zpět
Název předmětu Archivnictví II
Kód předmětu KHI/K210
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sulitková Ludmila, doc. PhDr. CSc.
  • Holub Pavel, PhDr. Bc. Ph.D.
Obsah předmětu
nespecifikováno

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Archiválie v historickém vývoji, kategorizace písemných a příbuzných pramenů, archiválie osobní povahy a ochrana osobních dat. Výstavba (úpravy) archivních budov (stavebně technické a bezpečnostní podmínky), fyzická péče o archiválie, prevence, studijní kopie (digitalizace), konzervace a restaurování. Podmínky nahlížení do archiválií, badatelské řády, možnosti badatelny on-line v našich podmínkách. Vědecká a publikační činnost archivů. Vzdělávání archivářů v historickém vývoji v českých zemích (do r. 1918 v rámci habsburské monarchie) a v současnosti, Specializované vzdělávání archivářů ve vybraných evropských zemích, portréty významných archivářů. Archivní časopisy a sborníky u nás a v Evropě, archivní příručky a základní kompendia (alternativně návštěva některého z vybraných archivů).
Celkové zvládnutí (v rámci Úvodu do archivnictví I a II) základních tematických okruhů ve vztahu k archivnictví, respektive archivistice jako vědecké teoretické disciplíně. Jde tedy především o archivní teorii a metodiku, ale také o vývoj a organizaci archivů, specializovanou archivní legislativu, archivní informatiku a taktéž o oblast spisové služby jako jakéhosi zárodečného stadia budoucího archivního materiálu. Absolventi by si tak měli osvojit všechny základní vědomosti, které by jim následně umožnily kvalifikované pracovní zařazení nejen v archivech a dalších paměťových institucích, ale také v úřadech veřejné správy či v "think-tank" institucích). Jelikož je důraz soustavně kladen na širší evropský kontext, dá se předpokládat, že absolventi se současnou znalostí alespoň jednoho světového jazyka se budou moci dobře uplatnit i v jiných státech Evropské unie. V současné vědomostní společnosti totiž archivy nadále hrají nezastupitelnou roli v uchování kvalifikovaně vybraných dat a dokumentů (včetně dokumentů elektronických) jako součásti národního kulturního dědictví.
Předpoklady
Absolvování kurzu K 207

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Doporučená literatura
  • Josef Kollmann. Dějiny ústředního archivu českého státu. Praha, 1992.
  • MIchal Wanner a kol. Základní pravidla pro zpracování archiválií. Praha, 2015.
  • Miroslav Kunt - Tomáš Lechner. Spisová služba. Prah, 2015.
  • Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví a spisová služba (A13) Kategorie: Obory z oblasti historie 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní