Vyučující
|
-
Sulitková Ludmila, doc. PhDr. CSc.
-
Čtvrtník Mikuláš, doc. PhDr. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
- Současná platná legislativa v archivnictví a spisové službě - novela zákona o archivnictví platná od 1.7. 2012 ? zákon č. 167/2012 Sb. a nová vyhláška o podrobnostech výkonu spisové služby platná od 1.8.2012 ? vyhláška č. 259/2012 Sb. - Související legislativa s archivnictvím a spisovou službou (zákony o elektronickém podpisu, o datových schránkách ad.) - Nová terminologie při výkonu spisové služby (tzv. typové spisy, manipulační seznamy ad.). - Vymezení veřejnoprávních a soukromoprávních původců a jejich povinnosti na úseku správy dokumentů - Jednotlivé etapy výkonu spisové služby ? příjem, označování, evidence, rozdělování a oběh dokumentů, vyřizování ad.), včetně elektronického vedení spisové služby a integrace již primárně utvářených elektronických dokumentů do běžného úřadování - Principy tvorby spisu v současné době a využívání jednacího čísla (odlišení od spisové značky) a PID - Charakteristika elektronických dokumentů a jejich ověřovacích prostředků (elektronický, podpis, elektronická značka, časové razítko) - Metody akreditované konverze dokumentů - Národní standard pro elektronické systémy spisové služby (se změnami účinnými od 1. července roku 2012) a jeho návaznost na mezinárodní standardy, zejména MoReq 2 ? Základní požadavky pro zavedení kvalifikovaného systému spisové služby v různých organizacích a tvorba spisových řádů - Spisovny a elektronické spisovny (umístění a vybavení prostor spisoven, respektive i tzv. správních archivů) - Státní kontrola, přestupky, sankce
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
|
Výstupy z učení
|
Cílem je obeznámit studenty za využití všech dostupných zdrojů, včetně množství relevantních internetových, se současným vývojem spisové služby (neboli kvalifikované správy dokumentů) v souvislosti s masivním využíváním elektronických dokumentů ve všech oblastech soudobé správy. Seznámení s principy elektronického vedení spisové služby a integrací vlastního elektronického dokumentu do běžného úřadování a tedy i správy dokumentů. Nastínění podstaty tzv. hybridního úřadování, příznačného pro současnou etapu eGovernmentu, eJustice i dalších sfér řízení státu (včetně soukromoprávní sféry podnikatelské). Osvojení si nové legislativy v této oblasti - zákon č. 499/2004 Sb. v současně platném znění - se změnami od 1. července roku 2012) a vyhláška č. 259/2012 Sb., platná od 1. srpna roku 2012.
Studenti si osvojí základní představu o metodických problémech procesu spisové služby, které jsou nejen základem úřadování všech veřejnoprávních institucí a korporací v ČR, ale současně vytváří přirozený základ (po výběru v rámci skartačního řízení) pro následné utváření archivních fondů jako součásti národního kulturního dědictví. Studenti tedy nebudou v návaznosti na dříve získané znalosti o historickém vývoji spisové služby zásadní poznatky o nové legislativě, regulující závazně oblast správy dokumentů v ČR a o kvalifikovaném využívání elektronického dokumentu na všech úrovních úřadování (to vše v širším mezinárodním kontextu).
|
Předpoklady
|
Základní předpoklady pro elektronickou komunikaci průběžných úkolů a jejich plnění.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Základní předpoklady pro elektronickou komunikaci průběžných úkolů a jejich plnění.
|
Doporučená literatura
|
-
Bohumír Brom. Spisová a archivní služba ve veřejném a soukromém sektoru. Praha, 2013.
-
Jan Schwaller - Jana Schwallerová - Karel Matuška - Radomír Ševčík. Archivnictví a spisová služba ve veřejném sektoru v příkladech, otázkách a odpovědích. Praha, 2015.
-
Ludmila Sulitková. Archivnictví a spisová služba (Elektronická opora pro studium archivistiky a spisové služby). Ústí nad Labem, 2008.
-
Miroslav Kunt - Tomáš Lechner. Spisová služba. Praha, 2015.
-
Pavel Mates - Vladimír Smejkal. E-government v České republice a jeho právní a technologické aspekty. Praha, 2013.
-
Tomáš Lechner. Elektronické dokumenty v právní praxi.. Praha, 2013.
-
Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.
|