Předmět: Archivnictví I

« Zpět
Název předmětu Archivnictví I
Kód předmětu KHI/K207
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Sulitková Ludmila, doc. PhDr. CSc.
  • Mareš Jan, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Původ a vývoj archivů v Evropě obecně a jejich institucionalizace, vývoj ústředního archivu a dalších kategorií archivů a jejich institucionalizace v českých zemích, v současnosti vývoj Národního digitálního archivu. Archivní teorie a metodika Základní pojmy v historickém vývoji (archiv, archiválie, archivistika, archivnictví,. kancelář, registratura, spisovna, správní archivy), problémy archivní terminologie v domácím i mezinárodním kontextu. Vztah archivů k dalším paměťovým institucím v informační společnosti, kritéria a způsoby výběru a přejímání archiválií, základní pořádací principy (provenience x pertinence), utváření a ohraničování fondů a specializovaných sbírek, evidence archiválií a tvorba archivních zpřístupňovacích pomůcek (v kontextu platné legislativy a na základě respektování mezinárodních pravidel).Příprava nových základních pravidel pro zpracování archivního materiálu. Ochrana archiválií a archivní legislativa

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem Archivnictví I je obeznámit studenty se základy archivní teorie a metodiky v širším evropském a historickém kontextu, jakož i s vývojem archivů od středověku a jejich aktuální organizací. Velká pozornost je věnována specializované archivní legislativě v historickém vývoji, a to rovněž v komparaci s legislativou v jiných evropských zemích. Důraz je kladen na změněná paradigmata oboru v souvislosti s masovým využívám elektronického dokumentu a obecně informačních technologií, přinášejících nové možnosti v evidenci a kopírování archiválií, ale současně i jisté problémy v zajištění bezpečného a dlouhodobého ukládání digitálních dokumentů.
Student získá základní představu o metodologických a metodických problémech oboru archivnictví, o jeho organizaci a legislativě, a to v komparaci s poměry v jiných evropských zemích. Důraz je kladen na změněné paradigma oboru v současné vědomostní společnosti a tedy na práci s digitálním dokumentem, na možnosti jeho dlouhodobého uchování a zpracování pro archivní účely, a to opět v úzké provázanosti s nejnovějšími trendy oboru v celosvětovém měřítku. Získané vědomosti budou absolventům dobrou průpravou i pro práci ve správních institucích různých typů a úrovní, v různých dalších paměťových institucích (knihovny, galerie, muzea), jakož i různých "think-tank" institucích, připravujících kvalifikované podklady pro decizní orgány. Absolventi budou schopni pružně reagovat na aktuální společenské potřeby v oblasti výběru dat a technického zabezpečení jejich dlouhodobého uložení jako součásti národního kulturního dědictví. Důraz na evropský kontext a znalosti jazyků by měly absolventům umožnit i profesní mobilitu, především v rámci států Evropské unie.
Předpoklady
Pomocné vědy historické

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

V distanční části bude kladen důraz na samostudium doporučené literatury a dalších materiálů. Bude probíhat aktuální komunikace s pedagogem prostřednictvím komunikačního fóra a zadávány konkrétní úkoly. Zápočet se bude realizovat formou seminární práce.
Doporučená literatura
  • Ludmila Sulitková. Archivnictví a spisová služba (Elektronická opora pro studium archivistiky a spisové služby). Ústí nad Labem, 2008.
  • Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví a spisová služba (A13) Kategorie: Obory z oblasti historie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní