Předmět: Historická geografie

« Zpět
Název předmětu Historická geografie
Kód předmětu KHI/K011
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zábranský Vilém, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu dále zprostředkuje studentům základní poznatky historicko-geografického výzkumu v několika tematických celcích: 1. Metody práce a prameny historické geografie; 2. Praktické využití pramenů při práci historika; 3. Historická geografie českých zemí a širší oblasti střední Evropy; 4. Vybrané kapitoly z historické geografie Evropy a světa; 5. Vývoj kulturní krajiny českých zemí. V rámci samostudia, při němž se studenti budou řídit zpracováním témat specifikovaných na přednáškách, a to zejména historicko-geografických problémů českých zemích, Evropy a světa. Dále pak je nutné, aby zpracoval úkoly zadanými v prezenční části nebo v rámci kontinuální komunikace s pedagogem realizované prostřednictvím komunikačního fóra moodle.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s prostorovým vymezením a fyzicko-geografickou podmíněnosti některých historických procesů a jevů. Důraz je kladen nejen na typologii pramenů, ale zároveň i na metody práce historické geografie. Studenti by měli následně reflektovat interdisciplinární charakter historické geografie a jejího přesahu do dalších historických a pomocně-historických věd (historická demografie, archeologie, dějiny osídlení, dějiny práva, hospodářské dějiny, kartografie). Cílem předmětu je tak poskytnou studentům geografické souvislosti v rámci doposud nabytých znalostí v jiných kurzech. Kurz bude zaměřen zejména na historickou geografii českých zemí od středověku po 20. století. Výběrově pak bude zahrnuta problematika širší střední Evropy a světa. Z hlediska koncepce výuky pak budou přednášky zaměřeny na teoretickou bázi a následné semináře na konkrétní využití pramenů a možnosti jejich interpretace. Výuka předmětu dále zprostředkuje studentům základní poznatky historicko-geografického výzkumu v několika tematických celcích.
Student porozumí základním metodologickým postupům historické geografie. Dovede uvést vztah historické geografie a další věd, jejichž výstupy a metody historická geografie užívá. Student umí kategorizovat základní prameny historické geografie. Dokáže interpretovat kartografické prameny z různých období. Za užití pramenné základny student umí vyhodnotit historickogeografický vývoj na úrovni regionu. Student dovede charakterizovat vývoji kulturní krajiny českých zemí od středověku po 20. století. Orientuje se v historické topografii.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor portfolia studenta

Je požadována aktivní účast na prezenční části výuky, dále pak vytvoření a prezentace seminární práce vztahující se k historickogeografickému vývoji vybraného sídla. Vedle toho musí absolvovat závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Historická geografie, ročníky 1968-2015.
  • Historický atlas měst České republiky.
  • BOGUSZAK, František ? CÍSAŘ, Josef. Mapování a měření českých zemí od poloviny 18. století do počátku 20. století. Praha, 1961.
  • BUTLIN, Robert. Historical geography. London, 1998.
  • BŮŽEK, Václav. Region v historickém diskursu. Jihočeský sborník historický 72, s. 5-13. České Budějovice, 2003.
  • GOJDA, Martin. Archeologie krajiny. Praha, 2000.
  • HORSKÁ, Pavla ? MAUR, Eduard ? MUSIL, Jiří. Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa. Praha-Litomyšl, 2002.
  • JELEČEK, Leoš. Environmentalizace historické geografie, historiografie a historický land use. Historická geografie 30, 1999, s. 53-84.
  • KAŠPAR, Jaroslav. Historická geografie jako pomocná věda historická. AUC-Philosophica et historica, Z pomocných věd historických 5, 1982, s. 17-28.
  • KAŠPAR, Jaroslav. Vybrané kapitoly z historické geografie českých zemí a z nauky o mapách. Praha, 1990.
  • KUCHAŘ, Karel. Mapy českých zemí do poloviny 18. století. Vývoj mapového zobrazení Československé republiky I.. Praha, 1959.
  • KVĚT, Radan. Staré stezky v České republice. Brno, 1997.
  • KVĚT, Radan. Základy nauky o starých stezkách. Brno, 2000.
  • MARTÍNEK, Jiří. Fyzická geografie středověkých Čech. Historická geografie 31, Praha 2001, s. 131-161.
  • SEMOTANOVÁ, Eva. Atlas zemí Koruny české. Praha, 2002.
  • SEMOTANOVÁ, Eva. Historická geografie a její místo v systému věd. AUC-Philosophica et historica, Z pomocných věd historických 13, Praha 1996, s. 115-122.
  • SEMOTANOVÁ, Eva. Historická geografie českých zemí. Praha, 1998.
  • ZWETTLER, Otto. Historická geografie světa. I. Evropa (15.-17. století). Brno, 1992.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví a spisová služba (A13) Kategorie: Obory z oblasti historie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní