1. Těžby a hutnictví neželezných kovů. Haldy a jejich okolí, odkaliště, říční systémy s rudními revíry v povodí, rozsah znečištění, sekundární znečišťování, kyselé důlní vody, ohrožení vodních zdrojů. Geochemické a současné environmentální aspekty historických zátěží. 2. Spalování uhlí a výroba železa. Plynné a pevné emise, prvky uvolňované do atmosféry, odstraňování škodlivin, mapování znečištění kolem bodových zdrojů, zjišťování důsledků znečištění na stav prostředí. Důsledky kyselých dešťů. 3. Doprava. Lineární zdroje znečištění, emise škodlivin a zneškodňování některých z nich, organické polutanty, rizikové prvky. 4. Zemědělství. Důsledky chemizace - rizikové prvky v hnojivech, eutrofizace vod, organické polutanty, ohrožení zdrojů vody. 5. Chemické výroby. Příklady zdrojů Hg (Spolana, Spolchemie) a znečištění Labe z chemických výrob. Osudy historických organických polutantů v zasažených oblastech. 6. Komunální zdroje znečištění. Běžné rizikové prvky, nové organické polutanty, efektivita ČOV. Spalovny, skládky odpadu a jejich zajištění.
|
-
NĚMEČEK, J., VÁCHA, R., PODLEŠÁKOVÁ E. Hodnocení kontaminace půd v ČR. Výzkumný ústav meliorací a ochrany půd, Praha, 2010.
-
PALIČKOVÁ, L. Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2016. Praha: Český hydrometeorologický ústav, Úsek ochrany čistoty ovzduší, 2017.
|