Předmět: Sběr prostorových dat 1

« Zpět
Název předmětu Sběr prostorových dat 1
Kód předmětu KGI/3SPD1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brétt Dominik, Ing.
  • Pacina Jan, doc. Ing. Ph.D.
  • Janata Tomáš, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Obecný úvod do sběru prostorových dat - přehled metod, typy vytvořených dat, možnosti využití v oblasti životního prostředí člověka 2. Úvod do měření s GNSS - principy technologie, sběru a zpracování dat se zaměřením na data o životním prostředí 3. Praktický sběr dat v terénu - mapování polohopisu (vegetace, krajinný kryt, výškopis) a metody zpracování dat v prostředí GIS 4. Samostatné terénní měření - tvorba tematické mapy (urbanistické prostory, vegetace) a analýza jejich prostorových vztahů 5. Mapování s využitím chytrých mobilních zařízení - sběr environmentálních dat, pasport vegetace. 6. Interaktivní prezentace získaných dat - StoryMap od základů 7. Úvod do problematiky LiDAR - princip metody, veřejně dostupná LiDAR data se zaměřením na jejich aplikace v oblasti životního prostředí. 8. Metody zpracování mračen bodů - základní operace (transformace, ořez, vizualizace) s daty získaných z leteckých skenerů - dron/letadlo. Využití komerčních i open-source programů. 9. Klasifikace mračen bodů - zaměřeno na klasifikace vegetace (výška/kvalita), budov (urbanistické prostory) a ?holé země?. Možnosti aplikace těchto dat v životním prostředí (hodnocení vegetace, modelování urbanistických prostor, analýzy terénu). 10. Analýzy využívající mračna bodů v životním prostředí - analýza přírůstku vegetace po lesním požáru, tvorba 3D modelu města a modelování záplavových zón, modelování a analýza výšky sněhové pokrývky. 11. Pokročilé možnosti vizualizace LiDAR dat - zaměření na zlepšení vizuální interpretovatelnosti dat odvozených z LiDAR. 12. Hodnocení krajiny s využitím dat LiDAR - komplexní úloha, ve které jsou shrnuty znalosti získané v rámci celého semestru. 13. Prezentace semestrální práce

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Manuál pro zpracování dat LLS od společnosti Riegel..
  • FIŠEROVÁ, V. Laserové skenování. Ústí nad Labem: Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví, 2012. ISBN 978-80-7414-458-5.
  • HERITAGE, G. L., LARGE, A. R.G. Laser scanning for the environmental sciences. Chichester, UK: Wiley-Blackwell, 2009. ISBN 9781444311945.
  • ORŠULÁK, T., PACINA, J. Geoinformatika (kapitola Dálkový průzkum Země). Ústí nad Labem: Centrum digitálních služeb MINO, 2012. ISBN 978-80-904927-5-2.
  • PACINA, J. Terénní mapování s GPS - učební text. Ústí nad Labem: FŽP UJEP, 2014.
  • PAVELKA, K., HODAČ, J. Fotogrammetrie 3: digitální metody a laserové skenování. Praha: České vysoké učení technické, 2008.
  • ŠEBESTA, J. Globální navigační systémy. Brno: Skripta VUT, 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr