Předmět: Syntax II

« Zpět
Název předmětu Syntax II
Kód předmětu KGER/SYN2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lachout Martin, doc. PhDr. MBA, Ph.D.
  • Hrabcová Tereza, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Hypotaxe 2. Dass-Sätze 3. Lokale und temporale Sätze 4. Konditionale Sätze 5. Kausale und finale Sätze 6. Konzessive und konsekutive Sätze 7. Modale Sätze 8. Attributsätze, Relativsätze 9. Satzwertige Konstruktionen 10. Besonderheiten der HS und NS (asyndetische HS und NS, Schaltsätze, Anakoluth, Ellipse?) 11. Die Negation 12. Nominalstil und Verbalstil, Charakteristik, Beispiele 13. Dependenzgrammatik (Valenzgrammatik)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Kurz je zaměřen na větnou syntax, okrajově se zabývá také strukturami přesahujícími rámec věty. Jeho cíle leží jednak v oblasti zvyšování jazykové kompetence v oblasti struktur, překračujících hranici slova (sem patří např. oblast interpunkce, správného řazení větných členů, správné tvoření větných členů a vět jednotlivých druhů a forem, užívání deiktických prvků v rámci věty a textu a další jevy), jednak seznámení se základními metodami popisu gramatických struktur překračujících rámec slova a dále seznámení se se základním pojmovým aparátem, který je k tomu používán. Cílem je takové zvládnutí teoretické základny větné a textové syntaxe, které umožňuje reflektovat problematiku stavby věty a textu prostřednictvím metodiky a pojmového aparátu relevantních lingvistických disciplín, provádět syntaktickou analýzu věty a textu a samostatně popisovat hlavní jevy s problematikou výstavby věty a textu spojené.
Studující - si po absolvování kurzu zvýší vlastní jazykovou kompetenci v oblasti stavby věty a výstavby textu, - dosáhne takové orientace v oblasti syntaktických teorií, která mu umožní dobrou samostatnou orientaci v problematice, spojenou se schopností abstrakce syntaktických jevů, - je na základě studia odborné literatury k danému tématu schopen/schopna provádět syntaktickou analýzu věty a je schopen/schopna tvořit gramaticky korektní výpověď.
Předpoklady
Morfologie I Morfologie II Pro plnění zkoušky je nutné získat zápočet z obou předmětů (Syntax I a II).

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Systematické pozorování studenta

Zápočet: aktivní účast na seminářích (alespoň 70%), splnění všech zadaných úkolů. Zkouška: kombinovaná (písemná, ústní).
Doporučená literatura
  • DREYER, Hilke; SCHMIDT, Richard. Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik. Ismaning, 2000. ISBN 3-19-007255-8.
  • DUDEN. Grammatik der deutschen Gegenwartssprache - Band 4. Mannheim; Leipzig; Wien; Zürich, 1998. ISBN 3-411-04046-7.
  • DÜRSCHEID, Christa. Syntax. Grundlagen und Theorien. Göttingen, 2005. ISBN 978-3- 52526- 515.
  • ENGEL, Ulrich. Deutsche Grammatik. München, 2004. ISBN 978-3-89129-914-2.
  • EROMS, Hans-Werner. Syntax der deutschen Sprache. Berlin - New York, 2000. ISBN 3-11-015666-0.
  • HALL Karin; SCHREINER Barbara. Übungsgrammatik für Fortgeschrittene. Ismaning, 2000. ISBN 3-19-007448-8.
  • HELBIG, G, BUSCHA, J. Übungsgrammatik Deutsch.. Leipzig - Berlin - München - Zürich - Wien - New York, 2000. ISBN 3-468-49494-7.
  • HELBIG Gerhard; BUSCHA Joachim. Deutsche Grammatik. Ein Handbuch für den Ausländerunterricht.. Leipzig - Berlin - München - Zürich - Wien - New York, 2001. ISBN 3-468-49493-9.
  • POVEJŠIL Jaromír. Mluvnice současné němčiny. Praha, 1999. ISBN 80-200-0076-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Interkulturní germanistika (A14) Kategorie: Filologické vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní