Předmět: Dějiny jazykovědy

« Zpět
Název předmětu Dějiny jazykovědy
Kód předmětu KGER/PJA3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 20
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bergerová Hana, doc. Dr.
  • Schuppener Georg, prof. Dr. phil.
Obsah předmětu
1. Platónův dialog Kratylos 2. Antičtí gramatikové 3. Předchůdci jazykovědy ve středověku a raném novověku 4. Gramatika z Port-Royal 5. Herder a Humboldt 6. Historicko-srovnávací jazykověda 7. Mladogramatikové 8. Ženevská škola (de Saussure, Meillet) 9. Pražská škola (Trubetzkoy, Jakobson) 10. Jazyková typologie, Sapir-Whorfova hypotéza a Weisgerberův model 11. Generativní gramatika 12. Rozvoj jazykovědy ve 2. polovině 20. století

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět prohlubuje znalosti získané v bakalářském a navazujícím magisterském studiu studenta a poskytuje přehled nejdůležitějších vývojových etap jazykovědy od jejích počátků až do dnešní doby. Nejprve však zaměřuje pozornost na předchozí vývoj v antice, středověku a raném novověku. Cílem je jednak podnítit zájem o prohlubující studium vybraných témat z dějin lingvistiky, jednak vybavit studenta schopností reflektovat základy a podmínečnost metodických přístupů v jazykovědném bádání.
Student má přehled o nejdůležitějších vývojových etapách jazykovědy od jejích počátků až do dnešní doby a je schopen reflektovat základy a podmínečnost metodických přístupů v jazykovědném bádání.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška

Jako podklad pro ústní zkoušku slouží písemná práce doktoranda, vypracovaná na základě konzultace tématu s garantem, nebo s pověřeným vyučujícím na základě přednášek a samostudia příslušné odborné literatury. Zvolené téma se může volně vztahovat k tématu disertační práce, nesmí být však přímo její součástí.
Doporučená literatura
  • ALLEN, K. (ed.). Handbook of the History of Linguistics. Oxford, 2013.
  • ARENS, H. Sprachwissenschaft. Der Gang ihrer Entwicklung von der Antike bis zur Gegenwart. Frankfurt/M., 1974.
  • AUROUX, S. et al. Geschichte der Sprachwissenschaften. Ein internationales Handbuch zur Entwicklung der Sprachforschung von den Anfängen bis zur Gegenwart. Berlin/New York, 2006.
  • BREKLE, H. E. Einführung in die Geschichte der Sprachwissenschaft.. Darmstadt, 1985.
  • GARDT, A. Geschichte der Sprachwissenschaft in Deutschland. Vom Mittelalter bis ins 20. Jahrhundert. Berlin/New York, 1999.
  • HELBIG, G. Geschichte der neueren Sprachwissenschaft. Unter dem besonderen Aspekt der Grammatik-Theorie. Berlin/Boston, 2016.
  • LAW, V. The History of Linguistics in Europe. From Plato to 1600. Cambridge, 2003.
  • WILDGEN, W. Die Sprachwissenschaft des 20. Jahrhunderts. Berlin/New York, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr