Předmět: Literatura německé jazykové oblasti III

« Zpět
Název předmětu Literatura německé jazykové oblasti III
Kód předmětu KGER/NL3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Cornejo Renata, prof. Mgr. Ph.D.
  • Hrdličková Jana, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Hermeneutika (Schleiermacher x Gadamer, der hermeneutische Zirkel) 2. Fikcionalita literárního textu a její funkce v moderní próze, alegorické čtení 3. Literatura v Německu 1945-49 (Heimkehrerdrama, Kahlschlag-Poesie) 4. Literatura SRN v 50. letech (Kurzgeschichte, Roman-Trilogien) 5. Rakouská literatura 1945-1955 (Todesfuge x Konkrete Poesie) 6. Literatura SRN 60. léta (koncept dokumentárního dramatu - Peter Weiss) 7. Rakouská literatura od r. 1955 - drama (experimentální drama - Handke, Parabelstück - Bernhard, postdramatické divadlo - Jelinek) 8. Rakouská literatura od r. 1955 - próza (Jelinek, Bachmann, Menasse, Stavarič) 9. Švýcarská literatura od r. 1945 (dramatické koncepty - Dürrenmatt, Frisch) 10. Literatura SRN 70. a 80. letech (novela, román, autobiografické psaní - Martin Walser) 11. Literatura NDR 1949-1989 (Plenzdorf, Wolf, Hein, Müller) 12. Literatura SRN od r. 1990 - próza (Schlink, Schulze) 13. Literatura SRN od r. 1990 - drama (Loher, Schimmelpfennig)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je zprostředkování přehledu literárních tendencí a vývoje německy psané literatury v německojazyčné oblasti od r. 1945 do současnosti. Studující se seznámí s nejvýznamnějšími představiteli a stěžejními díly současné literatury SRN, včetně literatury NDR, Rakouska a Švýcarska. V oblasti teorie bude pozornost věnována zejména pojmu hermeneutiky, literární fikcionalitě a její funkci v moderní próze, moderním prozaickým a divadelním formám a experimentální lyrice.
Studující se orientuje v literárních tendencích a vývoji německy psané literatury v německojazyčné oblasti od r. 1945 do současnosti, zná jejich hlavní představitele a díla, která umí interpretovat v daném kulturněhistorickém kontextu. Ovládá základy hermeneutiky a dokáže aplikovat pojem literární fikcionality na moderní formy textů.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární), Rozhovor

Udělení zápočtu za - aktivní účast na semináři - referát s ppt prezentací k dílčímu tématu probírané látky - písemné shrnutí formou eseje nebo seminární práce v rozsahu 5-7 stran Zkouška: ústní (látka probíraná během semestru - viz okruhy SZZ)
Doporučená literatura
  • Aichinger, Ilse. Die Spiegelgeschichte. 1949.
  • Bachmann, Ingeborg. Undine geht. 1961.
  • Böll, Heinrich. Wanderer, kommst du nach Spa... 1950.
  • Celan, Paul. Todesfuge. 1948.
  • Dürrenmatt, Friedrich. Der Besuch der alten Dame, Auszug. 1956.
  • Eich, Günter. Inventur. 1948.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr