Předmět: Syntetický seminář lingvistický

« Zpět
Název předmětu Syntetický seminář lingvistický
Kód předmětu KGER/KSLG
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrabcová Tereza, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Souhrnné opakování stěžejních poznatků z fonetiky a fonologie. 2. Souhrnné opakování stěžejních poznatků z morfologie. 3. Souhrnné opakování stěžejních poznatků z morfologie. Komplexní lingvistická analýza textu. 4. Souhrnné opakování stěžejních poznatků ze syntaxe a textové lingvistiky. 5. Souhrnné opakování stěžejních poznatků ze syntaxe a textové lingvistiky. Komplexní lingvistická analýza textu. 6. Souhrnné opakování stěžejních poznatků z lexikologie. 7. Souhrnné opakování stěžejních poznatků z lexikologie. Komplexní lingvistická analýza textu. 8. Souhrnné opakování stěžejních poznatků ze stylistiky. Komplexní lingvistická analýza textu. 9. Komplexní lingvistická analýza textu. Na jednu hodinu prezenčního studia je počítáno se dvěma hodinami samostatné práce věnované samostudiu opor k jednotlivým lingvistickým disciplínám a doporučené odborné literatury a dále procvičování komplexní lingvistické analýzy textu. Pokyny a podklady potřebné pro samostudium a pro vypracování referátu budou poskytovány prostřednictvím výukové platformy moodle, která bude využívána též pro komunikaci se studujícími. V prezenční části budou opakovány poznatky z jednotlivých lingvistických disciplín a analyzovány texty s přihlédnutím k právě probíraným tématům. Dále budou vyslechnuty a posléze diskutovány referáty. Studijní opora: PAVLÍČKOVÁ, T. (2014): Syntetický seminář literární (Metodický list). Ústí nad Labem: UJEP.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Náplní kurzu je opakování stěžejních poznatků z lingvistických disciplín absolvovaných během studia (fonetika a fonologie, morfologie, syntax a textová lingvistika, lexikologie, stylistika) a procvičování komplexní lingvistické analýzy textu na základě znalostí získaných v těchto disciplínách, přičemž primárním cílem kurzu je připravit studující na státní závěrečnou zkoušku.
Studující si umí dát do vzájemných souvislostí poznatky z jednotlivých lingvistických disciplín a dokáže je využít při komplexní lingvistické analýze textu, umí používat relevantní odbornou terminologii a orientuje se v základní odborné literatuře k jednotlivým lingvistickým disciplínám.
Předpoklady
absolvování všech lingvistických disciplín

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta

Podmínkou pro udělení zápočtu je aktivní účast na seminářích, splnění všech zadaných úkolů a vypracování a přednes referátu.
Doporučená literatura
  • Duden. Die Grammatik. Manheim, 2005.
  • Helbig, Gerhard/Buscha, Joachim. Deutsche Grammatik. Berlin/München, 2001.
  • Šimečková, Alena. . Úvod do studia jazykovědné germanistiky. Praha, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Interkulturní germanistika (A14) Kategorie: Filologické vědy 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní