Předmět: Reálie NJO

« Zpět
Název předmětu Reálie NJO
Kód předmětu KGER/KREA
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Miroslav, doc. Dr. phil.
Obsah předmětu
1. Geografická poloha a obyvatelstvo 2. Historická geografie 3. Politická geografie SRN 4. Politická geografie Rakouska a Švýcarska 5. Sociální geografie SRN 6. Sociální geografie Rakouska a Švýcarska 7. Politický systém SRN 8. Federalismus SRN, Rakouska a Švýcarska 9. Německojazyčné státy a EU 10. Hospodářství, doprava a životní styl 11. Kulturní centra 12. Zvyky a etnologické zvláštnosti 13. Vztahy k českým zemím nebo české kultuře Na jednu hodinu prezenčního studia je počítáno se dvěma hodinami samostatné práce formou studia zadané odborné literatury a písemného vypracování stanovených úkolů dle opory vypracované pro tento kurs. Jejich plnění, tj. výsledky samostatné práce jsou vyučujícím průběžně kontrolovány formou osobních konzultací a prostřednictvím výukové platformy moodle. V rámci prezenční fáze je výuka zaměřena na ústní prezentaci výsledku samostudia a diskuzi vybraných problémů ve skupině pod vedením vyučujícího. Studijní opora: NĚMEC, M. (2014): Reálie NJO. Ústí nad Labem: UJEP.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je, aby studující získali ucelený přehled o geografické poloze, politickém systému, kulturním a hospodářském vývoji německojazyčného kulturního společenství (Německo, Rakousko a Švýcarsko). Mimo jiné se studující v kurzu seznámí také se zvyky a etnologickými zvláštnostmi těchto kultur, přičemž nebudou opomenuty ani vztahy těchto zemí k českým zemím a české kultuře.
Studující - umí pracovat s mapou a získávat informace ze sekundární literatury - je schopen/schopna tyto interpretovat, porovnávat a dále s nimi pracovat - má znalosti o reáliích německojazyčných zemí, které bude používat v dalším studiu
Předpoklady
nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Udělení zápočtu za - pravidelnou a aktivní účast na seminářích - průběžné plnění zadaných úkolů
Doporučená literatura
  • Landeskunde Deutschland: Lehr- und Übungsbuch für den Bachelor-Studiengang. Reálie Německa. Kultur und Gesellschaft in Deutschland. Plzeň, 2012.
  • Stolper, Ingo. Landeskunde Deutschland: Lehr- und Übungsbuch für den Bachelor-Studiengang. Liberec, 2010.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Interkulturní germanistika (A14) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní