Předmět: Jazyková politika v českých zemích

« Zpět
Název předmětu Jazyková politika v českých zemích
Kód předmětu KGER/KN15
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Miroslav, doc. Dr. phil.
Obsah předmětu
1. Vymezení pojmu jazyková politika. Jazykový managment a jazyková plánování. Terminologie 2. Koncepty a aktéři jazykové politiky. Potencionální cíle a ideologie jazykové politiky. 3. Jazykové právo a jazyková spravedlnost 4. Domény jazykové politiky. Soukromí, média, úřad 5. Jazyk a škola 6. Jazyková identita Čechů, Němců a Židů v českých zemích "dlouhého 19. století" 7. Otázka jazyka a národních menšin v době meziválečné 8. Jazyk za okupace, jazyková homogenita 9. Jazyková politika v Evropské unii. Organizovaná mnohojazyčnost. Švýcarsko, Lucembursko a Belgie

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
České země byly tradičně dvojjazyčným územím, navíc politicky a kulturně velmi úzce spjaté se Svatou říší římskou, později Německým spolkem a konečně Rakouským císařstvím. Seminář sleduje tři cíle. Nejdříve budou vysvětleny problémy koncepce a terminologie diskursů jazykové politiky a následně budou tyto uplatněny na situaci česko-německé historické teritoriální dvojjazyčnosti. Konkrétně se studující seznámí s následky jazykové politiky pro obyvatelstvo v měnících se politických podmínkách. Na konci pak bude kriticky analyzována jazyková politika tradičních evropských vícejazyčných států a Evropské unie.
- získá náhled na problematiku česko-německé společnosti z perspektivy jazykové politiky, - osvojí si teoretické sociolingvistické termíny, definice a získá přehled o vývoji německo-českých jazykové politiky posledních dvou století, - umí analyzovat historické prameny s ohledem na jazykovou problematiku a uplatňovat své teoretické znalosti v praxi.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Aktivní účast na semináři, závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Dovalil, Vít/ Šíchová, Kateřina. Sprach(en)politik, Sprachplanung und Sprachmanagment. Heidelberg, 2017.
  • Ehlers, Klaas-Hinrich (Hg.). Sprache, Gesellschaft und Nation in Ostmitteleuropa. Institutionalisierung und Alltagspraxis.. Göttingen, 2014.
  • Marten, Heiko. Sprach(en)politik. Tübingen, 2016.
  • Němec, Mirek. Ve státním zájmu? Národnostní problematika ve středním školství meziválečného Československa.. Červený Kostelec, 2020.
  • Riehl, Claudia Maria. Mehrsprachigkeit. Eine Einführung. Darmstadt, 2014.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr