Předmět: Evropské kulturní dějiny II

« Zpět
Název předmětu Evropské kulturní dějiny II
Kód předmětu KGER/KEKD2
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Miroslav, doc. Dr. phil.
Obsah předmětu
1. Evropská kultura středověku, vzdělanost 2. Evropa a Germáni, předrománské a románské umění 3. Gotika a dvorská kultura 4. Renesance - nový náhled na svět, humanismus a reformace 5. Baroko - kultura v období absolutismu 6. Osvícenství, francouzská revoluce a soudobé umělecké směry (klasicismus, empír) 7. Národní kultury, nacionalismus a soudobé umělecké směry (biedermaier, romantismus) 8. Evropská perspektiva romantismu 9. Komunikace a média v evropské kulturní historii - typy médií, jejich dějiny 10. Dějiny knihy 11. Příroda a kultura 12. Technika a kultura 13. Občanská společnost, demokracie, masy 14. Evropská kulturní politika dnes Na jednu hodinu prezenčního studia je počítáno se dvěma hodinami samostatné práce formou studia zadané odborné literatury a písemného vypracování stanovených úkolů dle opory vypracované pro tento kurs. Jejich plnění, tj. výsledky samostatné práce jsou vyučujícím průběžně kontrolovány formou osobních konzultací a prostřednictvím výukové platformy moodle. V rámci prezenční fáze je výuka zaměřena na ústní prezentaci výsledku samostudia a diskuzi vybraných problémů ve skupině pod vedením vyučujícího. Studijní opora: KVAPIL, J. (2014): Evropské kulturní dějiny (Opora). Ústí nad Labem: UJEP.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
V průběhu semestru budou studenti seznámeni v zčásti chronologicky a zčásti tematicky s jednotlivými vývojovými etapami evropských kulturních dějin, s dějinami umění v celém uměleckém a kulturním spektru, přičemž na Evropu bude nahlíženo jako na specifický prostor kulturní komunikace - v návaznosti na předmět Evropské kulturní dějiny I.
Studující ovládá základními pojmy a má základní přehled o vývoji evropské kultury a umění, orientuje se v kulturněhistorickém vývoji Evropy, umí interpretovat obraz a text a je schopen kritické práce s německo-jazyčnou sekundární literaturou.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Studující se aktivně účastní semináře a plní průběžně zadávané úlohy. Podmínkou pro udělení zápočtu je vypracování seminární práce na vybrané téma v rozsahu cca 5 stran.
Doporučená literatura
  • Funke, Fritz. Buchkunde. Die historische Entwicklung des Buches von der Keilschrift bis zur Gegenwart.. Wiesbaden, 2006.
  • Jakobi-Mirwald, Christine. Das mittelalterliche Buch. Funktion und Ausstattung. Stuttgart, 2004.
  • Landwehr, Achim/Stefanie, Stockhorst:. Einführung in die Europäische Kulturgeschichte.
  • Pijoan, J. Dějiny umění. 12 dílů. Odeon, Praha 1977 -. 2002.
  • Pott, Hans-Georg. Kurze Geschichte der europäischen Kultur. 2005.
  • Vietta, Silvio. Europäische Kulturgeschichte. Eine Einführung,. 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Interkulturní germanistika (A14) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní