Předmět: Česko-německé literární vztahy 19. a 1. poloviny 20. století

« Zpět
Název předmětu Česko-německé literární vztahy 19. a 1. poloviny 20. století
Kód předmětu KGER/CNLV
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Petrbok Václav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Jazykové obrany v Čechách. Tradice barokního historismu a patriotismu. Fenomén lingua venceslaina. Tereziánský a josefinský utilitarismus a centralismus. Reakce na něj. Fenomén delatinizace. Institucionální základy pěstování německého a českého jazyka a literatury 2.. Literatura v českých zemích druhé poloviny 18. století, jejich jazykové varianty a vzájemný poměr (např. V. Thám, A. J. Puchmajer, J. G. Meinert, F. A. Pabst aj.) 3. Rozpravy o národních modelech v českých zemích v době napoleonských válek a době předbřeznové v prostředí česko- i německojazyčném (J. G. Herder, J. Jungmann, A. Uhle, J. J. Polt, E. M. Arndt, F., Jahn, B. Bolzano) 4. Literární život v 1. polovině 19. století. Dvojjazyčnost a tvorba českých básníků 1. poloviny 19. století. Časopisy Ost und West a Květy (K. H. Mácha, F. Bach, F.Zvěřina z Ruhewaldu, K. Sabina, A. Springer) 5. Revoluce 1848/1849. Politická publicistika, karikatury, paměti (F. Palacký, K. Sabina, F. Schuselka, K. Havlíček, A. Meissner, M. Hartmann) 6. Mýty a stereotypy v literatuře. I. Grenzlandroman. Rurální germánská idyla v ohrožení slovanským sexem II. Výklad sociální otázky pohledem národním (F. Mauthner, S. Čech) 8. Ženské psaní mezi němčinou a češtinou (M. D. Rettigová, B. Němcová, J. Kubin, K. Světlá, M. Jesenská) 9. Modernistické koncepty národní otázky a jejího vztahu k literatuře (H. G. Schauer, T. G. Masaryk, F. V. Krejčí, F. Jodl, A. Sauer, A. Kraus, A. Procházka, F. Spina) 10. Obsazování veřejného prostoru, "boj" o Prahu: fenomén tzv. pražského románu (P. Leppin, K. H. Strobl, F. Kafka, M. Brod, J. Hašek, J. Arbes) 11. Vznik samostatného státu a jeho literární ohlas (F. C. Weiskopf, W. Pleyer, K. Poláček, L. Winder, K. Konrád, W. Tschuppik) 12. Kulturní prostředkování, jeho strategie, zásluhy i úskalí (A. Waldau, F, Adler, O. Wiener, P. Eisner, J. Grmela, J. Haasová Nečasová). 13. Německojazyčný exil v první ČSR a české prostředí (O. Fischer, O. M. Graf, T. Mann, A. Rühle-Gerstel, M. Jesenská)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Četbou a interpretací relevantních textů a dalším výkladem dobových souvislostí se seminář pokusí komparovat některé kontaktové i analogické shody a přejímky, ale i rozdíly ideového, sociokulturního a literárněhistorického charakteru mezi česky a německy psanou literaturou do doby tzv. první ČSR, přičemž je zvláštní pozornost věnována dobové specifičnosti (nacionální, regionální a konfesijní) literatur obou jazyků.
- získá znalosti o česko-německý vztazích na poli literatury dlouhého 19. století a počátku 20. století - začíná se orientovat v perspektivách bádání - učí se analyzovat literární texty
Předpoklady
nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Zápočet: Aktivní, účast na diskusích během semináře, vypracování a přednesení referátu či vypracování seminární práce Ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Becheer, P. a kol. (vyd.). Handbuch der deutschen Literatur Prags und der böhmischen Länder. Stuttgart, 2017.
  • Csáky, M. Das Gedächtnis Zetraleuropas. Kulturelle und literarische Projektionen auf eine Region. Wien, 2019.
  • Džambo, J. Praha-Prag 1900-1945: Literaturstadt zweier Sprachen, vieler Mittler. Passau, 2010.
  • Krolop, K. Studie o německé literatuře. Praha, 2018.
  • Křen, J. (ed). Obraz Němců, Rakouska a Německa v české společnosti 19. a 20. století. Praha, 1998.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr