Předmět: Vývoj německého jazyka v česko-německém literárním kontextu

« Zpět
Název předmětu Vývoj německého jazyka v česko-německém literárním kontextu
Kód předmětu KGER/0849
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kvapil Jan, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Obecný přehled vývojových fází německého jazyka, vývoj německého osídlení v českých zemích 2. Úvod do paleografie v českém kontextu 3. - 4. Německý jazyk na českém královském dvoře a šlechtických dvorech 13. století 5. - 6. Jazyk pražské kanceláře ve 14. století (Jan ze Středy, Jan ze Žatce) 7. - 8. Němčina pod vlivem Martina Luthera - písňové a jiné texty českých luteránů a v Jednotě bratrské (Michael Weisse a Nikolaus Herman) 9. - 10. Zesílený vliv hornoněmecké varianty německého jazyka (Oberdeutsch) v době rekatolizace v 17. století a jeho postupné slábnutí ve století následujícím, Steyova německá gramatika z roku 1731. 11. - 12. Německé dialekty v českých zemích a jejich odraz v literatuře 13. - 14. Pražská němčina (Eisner, Kisch) a české vlivy na vídeňskou němčinu na přelomu 19. a 20. století.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem tohoto interdisciplinárního kurzu, který navazuje na kurz "Vývoj jazyka", je seznámit studující s vývojem německého jazyka v českých zemích jakožto historicky dvojjazyčného území. Materiálním východiskem budou literární texty, které vznikaly na českém území v různých obdobích od vrcholného středověku (první německé literární památky z dvorského prostředí), přes počátky humanismu (jazyk pražské kanceláře), reformaci (němčina M. Luthera), baroko (jazyk pod vlivem hornoněmeckého prostředí) až po literaturu 19. a 20. století (nářečí v literatuře, pražská němčina, vliv češtiny na vídeňskou němčinu). Součástí seminářů bude i nácvik četby německých rukopisů a tištěných textů vztahujících se k probíraným tématům, čímž bude učiněn předpoklad k úspěšnému provedení historicko-literárně zaměřených magisterských prací. Kurs volně navazuje na seminář "Německojazyčná literatura raného novověku z českých zemí". Znalosti získané v tomto kurzu mohou být dále prohloubeny v povinně volitelných kurzech "Vývoj jazyka v zrcadle regionálního tisku".
Pochopení vývoje jazyka v česko-německém interkulturním kontextu, prohloubení schopnosti literárněvědné a lingvistické analýzy a interpretace textů, procvičení abstraktního myšlení.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Podmínky pro udělení zápočtu: 1. aktivní účast na semináři 2. referát a seminární práce na zvolené téma
Doporučená literatura
  • Breuer, D. Oberdeutsche Literatur 1565 ? 1650. Deutsche Literaturgeschichte und Territorialgeschichte in frühabsolutistischer Zeit.. München, 1979.
  • Ehrismann, O. (Hg.). Sudetendeutsches Wörterbuch. München, 1988.
  • Habl, E. Auswärts. Mundartliches aus Böhmen, Mähren und Sudetenschlesien. München, 1999.
  • König, V. Dtv-Atlas deutsche Sprache. München, 2007.
  • Krywalski, D. Tiuschiu zunge, wie st?t dîn ordenunge. Funktion und Bedeutung der Prager Kanzleisprache für die Ausbildung der neuhochdeutschen Schriftsprache. In: Weit von hier wohnen wir, weit von hier.. Praha, 2002.
  • Kvapil, J. Čítanka německé barokní literatury z českých zemí. Anthologie der deutschen Barockliteratur aus den Böhmischen Ländern. Ústí nad Labem, 2001.
  • Polenz, P. von. Geschichte der deutschen Sprache. Berlin, 2009.
  • Skála, E. Die Entwicklung der Kanzleisprache in Eger 1310 bis 1660. Berlin, 1967.
  • Skála, E. (Hg.). Texte der frühen Neuzeit aus der Slowakei. Berlin, 2004.
  • Trost, P. - Povejšil, J. Studien über Sprache und Literatur. Leipzig, 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Německá filologie v česko-německém interkulturním kontextu (A12) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní