Předmět: Metody ve fyzické geografii

« Zpět
Název předmětu Metody ve fyzické geografii
Kód předmětu KGEO/B511
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Raška Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
  • Vaverka Lukáš, Mgr.
  • Dužeková Radka, Mgr.
Obsah předmětu
1. Komplexní fyzická geografie a geoekologie - úvod, principy a význam oborů (komplexní fyzická geografie a částečně integrované fyzickogeografické disciplíny). 2. Mapové zdroje I (druhy mapových podkladů, DPZ, geodetické metody, geoinformatika). 3. Mapové zdroje II (speciální mapové podklady - specializované mapy dílčích FG složek, ZVM, BPEJ, OPRL). 4. Dálkový průzkum Země - data, metody a interpretace (možnosti využití, identifikace objektů (NOAA, METEOSAT, orthofotomapy, interferometrie, laser scanning aj.). 5. Grafické znázorňování dat (blokdiagram, převýšený profil, hydrografická schémata, půdní horizonty) a kvantitativní analýzy (kartometrie, hydrografické charakteristiky povodí, klimatické a meteorologické výpočty). 6. Principy terénního výzkumu (koncept výzkumu, volba metod, postup prací). 7. Příprava podkladů pro terénní mapování a měření (DMR, mapový podklad). 8. Přístrojová měření a odběr vzorků I (odběr vzorků hornin a půd, jejich fotodokumentace a zjištění základních znaků a vlastností, strukturně geologická a sedimentologická měření v terénu a v laboratoři). 9. Přístrojová měření a odběr vzorků II (měření profilů v terénu, geomorfologické mapování a dokumentace vybraných forem reliéfu, fluviálně geomorfologické mapování se zaměřením na říční dřevo a jeho efekty). 10. Přístrojová měření a odběr vzorků III (mikroklimatický monitoring). 11. Přístrojová měření a odběr vzorků IV (biogeografické mapování, fytocenologický snímek). 12. Zásady zpracování dat pro komplexní fyzickogeografické zhodnocení území I. 13. Zásady zpracování dat pro komplexní fyzickogeografické zhodnocení území II. 14. Zásady interpretace a prezentace výsledků fyzickogeografického výzkumu.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
V rámci cvičení se studenti seznámí s praktickými metodami fluviálně-geomorfologického a fyzicko-geografického výzkumu na vybraném zájmovém území. V části fluviálně-geomorfologické budou obeznámeni s problematikou dynamiky vodních toků, eroze, transportu sedimentů a antropogenního vlivu na vodní toky. Dle zadání bude realizován sběr dat v terénu a jejich následná laboratorní analýza.Druhá část cvičení je věnována zásadám pro zpracování fyzicko-geografické charakteristiky konkrétního zájmového území. Speciální část bude věnována úvodu do geomorfologického mapování s následným překrytím s technologií dálkového průzkumu Země, se zaměřením na využití dronů. Program dále zahrnuje úvod do GIS analýzy, která studentům umožní interpretovat a vizualizovat data získaná při terénním měření.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Aktivní účast při terénních měřeních, zpracování mapy geoekologických jednotek v řešeném území
Doporučená literatura
  • BEZVODOVÁ, B., DEMEK, J., ZEMAN, A., 1985. Metody kvartérně geologického a geomorfologického výzkumu. UJEP Brno; SPN, Praha, 207 s..
  • BUZEK, L. Metody v geomorfologii. PF Ostrava, 155 s.. 1979.
  • DEMEK, J. A KOL. Úvod do obecné fyzické geografie. Academia, Praha, 1976. 400 s..
  • MINÁR, J. a kol., 2001. Geoekologický (komplexný fyzickogeografický) výskum a mapovanie vo veľkých mierkach. In: Geografické spektrum, 3. Bratislava, Geografika..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Geografie (A14) Kategorie: Geografické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní