Předmět: Astronomie a astrofyzika I

« Zpět
Název předmětu Astronomie a astrofyzika I
Kód předmětu KFY/P924
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Moravec Zdeněk, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Souřadnicové soustavy v astronomii. Souřadnice heliocentrické, geocentrické a topocentrické. Souřadnice obzorníkové, rovníkové, ekliptikální, galaktické. Sférická trigonometrie, transformace souřadnic. Hvězdný čas. 2. Precese lunisolární, planetární, generální. Nutace. Aberace denní, roční, planetární. Paralaxa denní a roční. Měření vzdálenosti ve sluneční soustavě a ve vzdáleném vesmíru. Refrakce. Vlastní pohyb hvězd, tangenciální a radiální rychlost. Opravy souřadnic hvězd. Ekvinokcium. 3. Souhvězdí, označení hvězd, hvězdné katalogy a atlasy, hvězdářská ročenka. 4. Čas a kalendář. Hvězdný den, pravý sluneční den. Vliv nerovnoměrnosti pohybu Země a sklonu zemské osy na zdánlivý pohyb Slunce, analema. Střední Slunce, střední sluneční čas, časová rovnice, vztah mezi hvězdným časem a středním slunečním časem, místní hvězdný čas. Tropický rok, siderický rok, anomalistický rok. Místní čas, pásmový čas, světový čas. Kalendář lunární a sluneční, juliánský kalendář, gregoriánský kalendář, datum Velikonoc. Juliánské dny. Definice sekundy, atomové hodiny, světový čas a světový koordinovaný čas, terestrický a barycentrický dynamický čas. 5. Zdánlivý denní a roční pohyb Slunce, zdánlivý a skutečný pohyb planet, pohyb přímý a zpětný (retrográdní), aspekty (konjunkce, opozice, elongace). Synodická a siderická perioda. 6. Keplerovy zákony, pohyb planety po elipse, polární rovnice elipsy, elementy dráhy, efemerida. 7. Newtonův gravitační zákon, přesné znění 3. Keplerova zákona, gravitační zrychlení. Řešení problému dvou těles, plošná rychlost, integrační konstanty, celková energie: kruhová, eliptická, parabolická a hyperbolická dráha. Pravá anomálie, excentrická anomálie, střední anomálie, Keplerova rovnice a její řešení. 8. Zdánlivá a absolutní magnituda, Pogsonova rovnice, modul vzdálenosti. Elektromagnetické spektrum, záření AČT, Wienův posunovací zákon, Stefan-Boltzmannův zákon, efektivní teplota, Rayleighův-Jeansův zákon, Planckův zákon, barevný index, filtry UBVRI, bolometrická magnituda, barevný diagram. Spektrální čáry, Kirchhoffovy zákony, Dopplerův posuv, záření atomu vodíku. 9. Dalekohledy: odraz a lom světla, ohnisko, rozlišení dalekohledu, Airyho disk, seeing, vady objektivu, světelnost dalekohledu, zvětšení, refraktory, reflektory, montáže dalekohledů, detektory CCD, radiové teleskopy, atmosférická okna, IR, UV, rentgenová a gama astronomie.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty učitelství se základními poznatky astronomie, především je naučit chápat zdánlivé a skutečné pohyby nebeských těles, souřadnice používané v astronomii, měření času a jeho souvislost s pohyby Slunce a astrofyzikální veličiny a zákony, které umožňují odkrýt základní vlastnosti hvězd.

Předpoklady
Kurs předpokládá znalosti z kurzů obecné fyziky (Mechanika, Optika, Atomová a jaderná fyzika). Výuka v angličtině je určena pro erasmové a zahraniční studenty. Výuka v případě malého počtu studentů probíhá formou individuálních konzultací.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Široký, Široká. Základy astronomie v příkladech, SPN Praha 1972, 1977.
  • Šolc M. a kol. Fyzika hvězd a vesmíru, SPN Praha. 1983.
  • Vanýsek V. Základy astronomie a astrofyziky, Academia Praha. 1980.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Fyzika (dvouoborové) (A14) Kategorie: Fyzikální obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní