Předmět: Fyzika II

« Zpět
Název předmětu Fyzika II
Kód předmětu KFY/P313
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Králík Jiří, RNDr. Ph.D.
  • Dočkal Jan, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. -2. Elektrický náboj, Coulombův zákon. Elektrické pole, intenzita a potenciál pole bodového náboje ve vakuu. Pole soustavy bodových nábojů (princip superpozice), Gaussův zákon. Příklady. 3. Ideální vodič jeho chování ve vnějším elektrickém poli (elektrostatická indukce). Pole soustavy vodičů. Kondenzátor a jeho kapacita. Kapacita deskového kondenzátoru. Energie nabitého kondenzátoru, energie elektrostatického pole (ve vakuu). Elektrický dipól, jeho pole, moment a chování ve vnějším elektrickém poli. 4. Ideální dielektrikum a jeho chování ve vnějším elektrickém poli, polarizace dielektrika, vektor polarizace dielektrika. Popis elektrického pole v látkovém prostředí, zobecnění Gaussova zákona. 5. - 6. Elektrický proud, vektor hustoty elektrického proudu. Stacionární elektrický obvod, Ohmův zákon, Kirchhoffovy zákony. Práce a výkon elektrického proudu. Příklady. Vedení elektrického proudu v pevných látkách, kapalinách a plynech. Polovodiče. 7. Magnetické pole permanentního magnetu a stacionárního elektrického proudu ve vakuu (příklady: pole přímého vodiče a proudové smyčky, magnetický moment), vektor magnetické indukce. Uzavřenost magnetických indukčních čar, Ampérův zákon celkového proudu. Biotův - Savartův zákon. Příklady. 8. Elektromagnetická indukce - Faradayův zákon, Lenzův zákon. Transformátor, dynamo, alternátor. 9. Zobecnění Ampérova zákona pro nestacionární pole. Magnetické pole v látkovém prostředí. Maxwellovy rovnice. 10. Vlnová rovnice. Elektromagnetické vlny. 11. Světlo a jeho vlastnosti, polarizace světla. Základní zákony a principy geometrické optiky (Fermatův princip), odraz a lom světla. 12. Základy optického zobrazování, rovinné a kulové zrcadlo, tenká čočka, optické přístroje. 13. Vlnová optika - interference a difrakce (jednoduché příklady). 14. Fotoelektrický jev, světelné vlny a fotony, dualismus vlna-částice, de Broglieho vlna. Základní představy kvantové mechaniky.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Obsahem předmětu je základní vysokoškolský kurz fyziky z partií elektřiny, magnetismu a optiky. Tento kurz byl inovován v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0296 "Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP"

Předpoklady
Výuka v angličtině je určena pro erasmové a zahraniční studenty. Výuka v případě malého počtu studentů probíhá formou individuálních konzultací.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • B. Klimeš, J. Kracík, A. Ženíšek. Základy fyziky II. Academia, Praha , 1972.
  • D. Halliday, R. Resnick, J. Walker. Fyzika (3. a 4.díl). VUTIUM - PROMETHEUS, Brno, 2000.
  • Feynman, R. P. a kol. Feynmanovy přednášky z fyziky 1/3, 2/3. Fragment: Praha 2006..
  • Fuka, J. - Havelka, B. Elektřina a magnetismus. . SPN, Praha , 1965.
  • Horák, Z., Krupka, F. Fyzika. SNTL, Praha,. 1976.
  • Macháček M. Encyklopedie fyziky. Mladá Fronta, 1995.
  • Sedlák B., Štoll I. Elektřina a magnetismus. Academia Praha, 1993. ISBN 80-200-0172-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr