Předmět: Filozofie imaginace

« Zpět
Název předmětu Filozofie imaginace
Kód předmětu KFHS/P531
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fišerová Michaela, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět uvádí do filozofického pojetí obrazu, představy, imaginace. Na vybraných příkladech z dějin filozofie ukazuje klíčové místo představivosti v etických a estetických aspektech lidského myšlení a v politické motivaci lidského jednání. Rozpis výuky: 1. Úvod do filosofie imaginace 2. ONTOLOGIE OBRAZU: ZDÁNÍ A SIMULAKRUM 3. POLITICKÝ POTENCIÁL FANTAZIE: POETIKA A RÉTORIKA OBRAZU 4. (NE)VĚŘIT V OBRAZ: MODLA, IKONA, IKONOKLASMUS 5. VĚDECKÁ IMAGINACE: PERSPEKTIVA A SCHEMATISMUS 6. VZNEŠENÉ A HRANICE LIDSKÉ PŘEDSTAVIVOSTI 7. ETICKÝ POTENCIÁL FANTAZIE: VULE, VCÍTĚNÍ, VÍRA 8. VITALISTICKÉ VNÍMANÍ A VZPOMÍNÁNÍ V OBRAZECH 9. FENOMENOLOGIE TĚLESNOSTI A TECHNIKA ZOBRAZENÍ 10. TOUHA A SYMPTOM V PSYCHOANALÝZE 11. "OKO DĚJIN": DOKUMENTÁRNÍ IMAGINÁRNO A VIZUÁLNO 12. ŽÁNRY, STYLY A REŽIMY SDÍLENÍ VNÍMATELNÉHO 13. Závěrečná diskuse

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se západní filozofickou tradicí úvah o lidské imaginaci. Cyklus přednášek uvede klíčové příspěvky vybraných filosofů v historických a kulturních souvislostech a vysvětlí jejich práci s pojmy obraznost/představivost/fantazie, obraz/představa, zdání, nápodoba, zobrazení/reprezentace, nepředstavitelné, nezobrazitelné, vizualita. Jeho záměrem je uvést do četby stěžejních filosofických příspěvků k této problematice, a to zejména z hlediska jejich komparace a možné aplikace. Záměrem četby vybraných textů bude navrhnout oblasti jejich možného uplatnění na příkladech z historické i současné praxe sdílení představ.
Studenti získají znalost historického vývoje západní filosofické tradice úvah o obrazu, obraznosti a zobrazení. Tato znalost jim umožní zvážit míru využitelnosti starších i novějších přístupů k současným problémům estetického, etického a politického zacházení se sdílením vnímatelného.
Předpoklady
1. absolvování tohoto kurzu není podmíněno absolvováním jiného kurzu 2. znalost anglického jazyka

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Studenti se pravidelně zúčastňují přednášek. Tolerují se dvě absence. K závěrečnému hodnocení si student prostuduje literaturu přiloženou na stránce předmětu v Moodlu. Závěrečné hodnocení proběhne formou kolokvia ve vypsaných termínech ve zkouškovém období. Ke kolokviu si student připraví referát o rozsahu 3 normostrany, který odevzdá vyučující v den kolokvia. Obsahem referátu bude podrobné résumé četby jednoho ze studijních textů v Moodlu (s využitím přesného bibliografického odkazování - citací a parafrází). Předmětem kolokvia bude komparace prostudovaných textů a filosofických koncepcí.
Doporučená literatura
  • Aristoteles. Člověk a příroda. .
  • Bergson, H. Hmota a paměť. .
  • Deleuze, G. Obraz-pohyb. Film 1. .
  • Didi-Huberman, G. Images Inspite of All. .
  • Lacan, J. Imaginárno a symbolično. .
  • Merleau-Ponty, M. Oko a duch. .


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr