Předmět: PVK Filozofie náboženství v antice

« Zpět
Název předmětu PVK Filozofie náboženství v antice
Kód předmětu KFHS/B180
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hoblík Jiří, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vztah filosofického myšlení a dějin náboženství 2. Mýtus, kultus a logos 3. Presokratici a náboženství 4. Starověká mystéria a jejich vliv na dějiny filosofie 5. Úloha náboženství a mystérií v Platónově myšlení 6. Platonismus a mysticismus (Plótinos, Porfyrios, Proklos, Macrobius) 7. Stoa - kosmologie a etika ve vztahu k náboženství (zvl. raná a střední stoa) 8. Hermetismus a gnosticismus (Corpus hermeticum, Smaragdová tabulka, Píseň o perle) 9. Mudrosloví starého Předního východu a biblické mudrosloví 10. Raně židovská filosfie a Filón Alexandrijský 11. Úloha filosofie v raném křesťanství - polemiky (Pavel z Tarsu, Justin Martyr) 12. Úloha filosofie v raném a raně stedověkém křesťanství - vliv a adaptace (Órigenés, Augustinus, Dionysios Areopagitský) 13. Vliv starověké filosofie na evropské dějiny náboženství (teologie, esoterismus) 14. K evropské recepci antiky: renesanční návrat k antice (M. Ficino, Pico della Mirandola, G. Bruno)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Kurz usiluje o výklad antické filosofie s ohledem na její pojednávání náboženských témat. Historicky i systematicky se věnuje otázce, jak filosofické myšlení navazuje na náboženství. Průběžně přitom dochází k analýze adekvátních pramenů. Příležitostně jsou analyzovány i prameny k dějinám náboženství.
Student dokáže rozeznat náboženská témata a motivy ve starověkých filosofických textech. Naučí se interpretovat filosofický text vzhledem k jeho náboženským komponentům. Porozumí souvislosti dějin náboženství a dějin myšlení. Zjistí, že ve starověké filosofie panovala diverzita postojů k náboženským otázkám.
Předpoklady
nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Základním požadavkem je pravidelná účast s tolerancí 3 absencí. Student vypracuje filosofické pojednání na základě studia pramenné literatura. Na seminární práci bude hodnocena úroveň vlastního myšlení a porozumění pramenům.
Doporučená literatura
  • Filón Alexandrijský. O stvoření světa, O gigantech, O neměnnosti boží. Praha, 2002.
  • Giovanni Reale. Platón. Praha, 2005.
  • Marsilio Ficino. O slunci, O světle. Praha, 2017.
  • René Alleau. Hermés a dějiny věd: Studie k archeologii a etnologii vědění se zřetelem k historii alchymie a hermetické tradici. Praha, 2005.
  • Titus Burckhardt. Alchymie: Tradiční věda o kosmu a duši. Praha, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr