Předmět: Etika v analytické filozofii

« Zpět
Název předmětu Etika v analytické filozofii
Kód předmětu KFHS/B132
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novák Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Moorova kritika "naturalismu" a následná diskuze; intuicionismus. 2) Non-kognitivismus, emotivismus (Ayer, Stevenson, Hare). 3) Argumenty proti kognitivismu a pro něj (Blackburn, Geach, MacIntyre). 4) Omylová teorie (Russell, Mackie). 5) Relativismus (Harman, Williams). 6) Is-ought question v moderní diskuzi. 7) Kantovský konstruktivismus (Rawls, Korsgaard). 8) Morální realismus: redukcionistický vs. neredukcionistický. 9) Ch. Taylor: silné evaluace a horizont smyslu. 10) Paradoxy soudobé teistické etiky. 11) Svobodná vůle a morální odpovědnost. 12) Autonomie a autenticita. 13) Etika a osobní identita.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Analytická etika již od dob G. E. Moora především promýšlí status etické normativity. Táže se např., zda morální normy a hodnoty platí objektivně (nezávisle na nás), nebo je jejich platnost čímsi subjektivním (jsou pouhými projekcemi našich preferencí). Student se seznámí s hlavními filosofickými směry, které na tyto otázky odpovídaly a odpovídají. Kurs též zahrnuje vybraná filosofická témata morální psychologie.
Student se zorientuje ve významných liniích moderních dějin etiky. Obeznámí se s hlavními tématy soudobé analytické etiky a osvojí si její metodologii. Získá schopnost rozlišit metaetické hledisko od jiných přístupů.
Předpoklady
Nevyžadují se speciální prerekvizity.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Systematické pozorování studenta

Student v průběhu semestru sleduje přednášky, zajímá se o probíraná témata a promýšlí je. Aktivně spolupracuje na cvičeních. Závěrečný písemný test obnáší dvě náhodně vybrané otázky týkající se probrané látky.
Doporučená literatura
  • Fischer, A. Metaethics. An Introduction. Durham, 2011. ISBN 978-1-84465-258-7.
  • Kolář, P., Svoboda, V. Úvod do metaetiky. Praha, 1997. ISBN 80-7007-100-1.
  • RICKEN, F. Obecná etika. Praha, 1995. ISBN 80-85241-72-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr