Předmět: Četba k hermeneutice

« Zpět
Název předmětu Četba k hermeneutice
Kód předmětu KFHS/B124
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Klouda Jiří, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Představení programu semináře, odůvodnění výběru témat, rozdělení referátů. Platónova hermeneutika tlumočení božské inspirace - dialog Ión a jeho interpretace v podání Schleiermachera, Heideggera, Greische 2. Hermeneutika jako metoda: Schleiermacher: hermeneutika a kritika, technická, gramatická, psychologická hermeneutika, metoda vžívání se do autora - romantická hermeneutika, Dilthey: opozice vysvětlení a rozumění, filosofie humanitních věd 3. Hermeneutická filozofie: Heidegger: raná hermeneutika fakticity: filozofie života, inspirace Augustinem, Lutherem, Kierkegaardem a Husserlem 4. Heidegger II: Hermeneutika smyslu bytí - Bytí a čas, hermeneutika a fenomenologie, výklad, existencialista existence, apofantická a hermeneutická logika, hermeneutické jako, řeč 5. Hermeneutická filozofie: Gadamer - hermeneutika a estetika, čtení uměleckých děl, participace na různém typu her 6. Dějiny a teorie hermeneutiky (Gadamer) - četba a interpretace pasáží Pravdy a metody týkajících se dějinného vědomí, časového odstupu, splývání horizontů, přednosti otázky, patického charakteru poznání, ontologie řečovosti 7. Hermeneutika symbolů v podání Ricoeura: Četba a interpretace studií Dvojí pojetí symbolu, Symbol a mýtus - zkoumání symbolu v oblasti mýtické, náboženské, umělecké a filozofické 8. Hermeneutika textů, metafor a vyprávění (Ricoeur) - zkoumání textů a kontextů, dvojího zatmění autora a čtenáře, hermeneutického oblouku, času a vyprávění, mimesis I-III 9. Kritická hermeneutika: Habermas -, hermeneutika a psychoanalýza, hermeneutika jako kritika, kritika ideologií, systematicky rušená komunikace 10. Interpretační filozofie místodržitelství: Habermas - Pragmatická a hermeneutická interpretace Kanta a Hegela a následných filosofických pozic. 11. Transcendentální hermeneutika a pragmatika Apela - reálné a ideální komunikativní společenství jako transcendentální předpoklad sociální věd 12. Hermeneutika fiktivních a fikčních světů v dílech Eca, Doležela - návaznost na strukturalismus a pragmatismus; filozofie, život a literatura 13. Hermeneutický (neo)pragmatismus - kontextualismus (Rorty) bez metafyzického odůvodnění, filozofie jako literatura, liberální ironie

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Hlubší proniknutí do hermeneutiky, hermeneutiky jako metody, ontologie i kritiky prostřednictvím četby originálních textů původních hermeneutických myslitelů.
Hlubší porozumění hermeneutických textů. Schopnost jejich interpretace a kritiky. Aplikace hermeneutických postupů nejen v rámci hermeneutické filosofie, ale i v jiných oblastech humanitních a sociálních věd.
Předpoklady
Absolvování předmětu Hermeneutika
KFHS/B119

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Systematické pozorování studenta

Aktivní účast při seminární četbě a interpretaci Referát Kolokvium
Doporučená literatura
  • K. O. Apel. Komunikativní společenství jako transcendentální předpoklad sociálních věd. Praha, 2003.
  • M. Heidegger. Rozvrh fenomenologické interpretace Aristotela. Praha, 2008.
  • P. Ricoeur. Úkol hermeneutiky. Praha, 2004.
  • P. Ricoeur. Život, pravda, symbol. Praha, 1993.
  • Platón. Hippias Větší, Hippias Menší, Ión, Menexenos. Praha, 1996.
  • Rorty, Apel, Habermas. Za zrkadlom moderny. Bratislava, 1991.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr