Předmět: Anatomie II

« Zpět
Název předmětu Anatomie II
Kód předmětu KF/AN2F9
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jelínek Marek, Mgr. Ph.D.
  • Humhej Ivan, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1.Stavba míšního (periferního) nervu jako podklad pro stavbu nervových pletení a ANS. 2.Stavba míchy, šedá a bílá hmota, Rexedovy zóny, motorické a senzitivní dráhy. 3.Mozkový kmen, nn. craniales. 4.Diencephalon, přehled hormonů, telencephalon, korové analyzátory. 5.Autonomní nervový systém, sympatikus, parasympatikus, souvislost vnitřních orgánů s obratli páteře, limbický systém. 6.Obecná stavba trávícího trubice, přehled stavby orgánů trávícího systému. 7.Srdce a oběhová soustava. 8.Anatomie dýchacího systému. 9.Stavba a funkce močopohlavní soustavy. 10.Projekce vnitřních orgánů na povrch těla, kontakty mezi vnitřními orgány a orgány pohybového aparátu jako podklad kontaktních, viscerovertebrálních vztahů. Témata seminářů: 1.Svaly zad, stavba, funkce, palpace. 2.Svaly hrudníku a břicha, stavba, funkce, palpace. 3.Svaly hlavy a krku, stavba, funkce, palpace. 4.Stavba míchy, stavba míšního (periferního) nervu, pl. cervicalis a brachialis, průběhy nervů, inervační oblasti. 5.Pl. lumbosacralis, průběhy nervů, inervační oblasti. Mozkový kmen, hlavové nervy, průběhy, inervační oblasti. 6.Obecná stavba trávícího trubice, přehled stavby orgánů trávícího systému, projekce orgánů na povrch těla. 7.Srdce a oběhová soustava, průběhy cév vzhledem k pohybovému aparátu. 8.Anatomie dýchacího systému, mechanika dýchání, vztahy k pohybovému aparátu. 9.Stavba a funkce močopohlavní soustavy, topografické vztahy k pohybovému aparátu. 10.Projekce vnitřních orgánů na povrch těla, palpační ověřování polohy vnitřních orgánů v tělních dutinách, jejich projekce na povrch těla.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět navazuje na výuku předmětu Anatomie I a zabývá se stavbou a funkcí nervového systému (centrálního a periferního) především s ohledem na funkci pohybového aparátu a stavbou a funkcí vnitřních orgánů především s ohledem na jejich vliv na funkci pohybového aparátu. Zvláštní pozornost je věnována nervově reflexnímu propojení vnitřních orgánů s pohybovým aparátem jako podklad pro viscerovertebrální a vertebroviscerální vztahy.
Odborné znalosti: Student umí popsat základní princip výstavby lidského těla (tkáně, orgány, orgánové systémy) a umí popsat orgány člověka (mícha, mozek, trávicí systém, srdce), jejich anatomickou stavbu. Odborné dovednosti: Student dokáže využít oborové znalosti při pohmatovém vyšetření důležitých kostních útvarů, při vyšetření rozsahů pohybu kolem všech kloubních os, při palpačním vyšetření kosterních svalů a jejich úponů. Obecné způsobilosti: Student je schopen využít oborové znalosti při pohmatovém vyšetření důležitých kostních útvarů, při vyšetření rozsahů pohybu kolem všech kloubních os, při palpačním vyšetření kosterních svalů a jejich úponů. Student dokáže lokalizovat průběhy periferních nervů včetně jejich inervačních oblastí, zná vztahy mezi vnitřními orgány, obratli páteře a horními a dolními končetinami prostřednictvím reflexů autonomního nervového systému, zná kontaktní souvislosti mezi vnitřními orgány a pohybovým aparátem a projekci vnitřních orgánů na povrch těla.
Předpoklady
nespecifikováno
KF/AN1F9

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: aktivní 80% účast na seminářích, průběžné znalosti během akademického roku (ověřováno testovým zkoušením, 1-2 zápočtové testy). Zkouška: prokázání znalostí formou ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • ČIHÁK, Radomír, 2016. Anatomie 1. Třetí, upravené a doplněné vydání. Praha: Grada, 552 s. ISBN 978-80-247-3817-8..
  • ČIHÁK, Radomír, 2016. Anatomie 2. Třetí, upravené a doplněné vydání. Praha: Grada. ISBN 978-80-247-4788-0..
  • ČIHÁK, Radomír, 2016. Anatomie 3. Třetí, upravené a doplněné vydání. Praha: Grada. ISBN 978-80-247-5636-3..
  • DYLEVSKÝ, I. Funkční anatomie. Praha: Grada, 544 s. ISBN 978-80-247-3240-4.
  • DYLEVSKÝ, Ivan, Rastislav DRUGA a Olga MRÁZKOVÁ, 2000. Funkční anatomie člověka. Praha: Grada, 664 s. ISBN 80-716-9681-1..
  • HUDÁK, Radovan a David KACHLÍK. Memorix anatomie. 4. vydání. Praha: Triton. ISBN 978-80-7553-420-0..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (P19) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní