Předmět: Ochrana přírody

« Zpět
Název předmětu Ochrana přírody
Kód předmětu KCH/P312
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Seják Josef, doc. Ing. CSc.
  • Šulc Jindřich, Ing. CSc.
  • Jackovičová Johana, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vývoj vztahů mezi člověkem a přírodou, společností a přírodním prostředím. 2. Historie environmentálních a ekonomických souvislosti OP. 3. Ekosystémy ČR. Přírodní a přírodě blízké lesní ekosystémy. 4. Nelesní ekosystémy a ochrana ekosystémů v rámci ekologických sítí. 5. Současné pojetí ochrany přírody a krajiny v kontextu širší péče o ŽP a vztah k základním oborům lidské činnosti ovlivňujícím přírodu (konflikty se zemědělstvím, lesnictvím, průmyslem, myslivostí, rybářstvím, vodním hospodářstvím, těžbou nerostů, výstavbou, dopravou, turistikou). 6. Zvláště chráněná území( velkoplošná a maloplošná), chráněné druhy rostlin a živočichů, 7. Obecná ochrana přírody. 8. Způsoby ochrany přírodních zdrojů, CHOPAV, genové základny, příklady různé intenzity využívání přírody. Ochranné lesy a lesy zvláštního určení. 9. Biologická diverzita, definice, úrovně, ohrožení a ochrana. 10. Zákon č. 114/92 Sb a prováděcí vyhlášky (mimo speciální a obecnou ochranu přírody). Orgány ochrany přírody. Nevládní organizace. 11. Aktivní ochrana vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. 12. Mezinárodní ochrana přírody, vývoj, právní nástroje, programy a projekty, bilaterální a multilaterální spolupráce. 13. Pracovní metody a prostředky ochrany přírody (ekosystémový management), monitoring stavu přírodních složek. 14. Zásady strategií ochrany přírody. Globální aspekty.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Ochrana přírody v národním, evropském a globálním měřítku. Ochrana přírody z hlediska koncepčního, z hlediska managementového. Biologické principy ochrany přírody, projekty. Právní normy ochrany přírody a mezivládní úmluvy týkající se ochrany přírody. Přehled správních a dozorujících orgánů, nevládní organizace a významné mezinárodní organizace v ochraně přírody. Současné finanční nástroje v ochraně přírody.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • KOLÁŘ F., MATĚJŮ J., LUČANOVÁ M., CHLUMSKÁ Z., ČERNÁ Z., PRACH J., BALÁŽ V., FALTEISEK L. Ochrana přírody z pohledu biologa- Proč a jak chránit českou přírodu. Dokořán. Praha..
  • Primack R. B., Kindlmann P., Jersáková J. (2001). Biologické principy ochrany přírody. 1. vyd. Portál, Praha. ISBN 80-7178-552-0..
  • Seják J. Oceňování ekologických funkcí území, http://www.ceu.cz, odborné činnosti, environmentální ekonomika, studie.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Toxikologie a analýza škodlivin (A14) Kategorie: Chemické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní