Předmět: Anorganická chemie

« Zpět
Název předmětu Anorganická chemie
Kód předmětu KCH/P223
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šícha Václav, RNDr. Ph.D.
  • Loučka Tomáš, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Sylabus předmětu: 1. Základy teorie chemické vazby Atomové jádro, elektronový obal atomu, vlnově-korpuskulární charakter a Heisenbergův princip neurčitosti, vlnová funkce, atomové orbitaly, kvantová čísla a Pauliho vylučovací princip, energie atomových orbitalů víceelektronových atomů, výstavbový princip, elektronová konfigurace atomů a kationtů, periodicita elektronové konfigurace valenční sféry atomů a periodický zákon, stabilita iontů, periodicita oxidačních čísel, periodicita ionizačních energií, poloměr iontů, polarizace iontů, elektronegativita a iontovost vazby, energie vazby, délka vazby, s-charakter vazby. 2. Teorie molekulových orbitalů Metoda LCAO-MO, homonukleární a heteronukleární biatomické částice 1. a 2. periody, molekulové orbitaly heteronukleární biatomické částice CO, izoelektronový princip, molekulové orbitaly heteronukleární triatomické molekuly H2O, molekulové orbitaly a elektronové strukturní vzorce, hybridizace atomových orbitalů, model geometrie částic nepřechodných prvků - VSEPR. 3. Chemie nekovů a polokovů Vodík (výskyt, chemické a fyzikální vlastnosti, laboratorní příprava, průmyslová výroba, významné sloučeniny, využití vodíku, vodíková vazba). Kyslík, halogeny, vzácné plyny, síra, selen, tellur, dusík, fosfor, arsen, antimon a bismut, uhlík, křemík, germanium, bor. 4. Chemie kovů Obecné metody přípravy a výroby kovů. Přehled chemických vlastností kovů v závislosti na jejich postavení v periodickém systému (diagonální podobnost, bazicita oxidů a hydroxidů). Alkalické kovy (výskyt v přírodě a příprava, fyzikální a chemické vlastnosti, důležité sloučeniny (stejně i u dalších skupin prvků). Beryllium, hořčík a kovy alkalických zemin - vápník, stroncium, baryum. Hliník, gallium, indium a thallium. Cín a olovo. Titan, chrom, molybden a wolfram. Mangan, železo, kobalt, nikl, a platina. Měď, stříbro a zlato. Zinek, kadmium a rtuť.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem přednášek je vytvořit ucelený obraz moderní anorganické chemie s důrazem na progresivně se rozvíjející partie anorganické chemie (Symetrie ve strukturní chemii, elek-tronový obal atomu, teorie vazeb, chemie nekovů a polokovů a dalších prvků PSP). V seminářích jsou procvičovány některé vybrané problematiky přednášky. Přednáška předpokládá již získané znalosti z obecné chemie, základů chemie (názvosloví, rovnice, výpočty).

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Dr.REMY, H. Anorganická chemie 1.díl, 1.vydání. 1961.
  • GREENWOOD, N.N., EARSHAW, A. Chemie prvků 1.díl, 1.vydání. 1993.
  • KLIKORKA, J., HÁJEK, B., VOTINSKÝ, J.. Obecná a anorganická chemie. SNTL/Alfa, Praha - Bratislava, 1985.
  • Lukeš I., Mička Z.. Anorganická chemie II. (systematická část). Karolinum Praha, 1998.
  • Mička Z., Lukeš I.. Teoretické základy anorganické chemie. Karolinum Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Aplikované nanotechnologie (A12) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní