Předmět: Ekotoxikologie

« Zpět
Název předmětu Ekotoxikologie
Kód předmětu KCH/N109
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Trögl Josef, doc. Ing. Ph.D.
  • Švarcová Markéta, PharmDr. Ph.D.
  • Vrtoch Ľuboš, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Úvod do ekotoxikologie, vazby na související vědní obory, základní pojmy - Vlivy chemických látek na organismy podle účinku (mortalita, mutagenita, endokrinní disrupce), fylogenetického původu (bakterie, řasy, rostliny, bezobratlí, hmyz, obratlovci), trofické úrovně (producenti, konzumenti, destruenti), faktory ovlivňující toxicitu látek, ekosystomové účinky chemických látek, bioakumulace a biotransformace - Testy ekotoxicity - základní principy, sledované účinky, akutní, semi-chronické a chronické testy, limitní, předběžné, základní a ověřovací testy, testy ekotoxicity na vodních organismech (dafnie, řasy, ryby), rostlinách, půdních bezobratlých, příprava vzorku na testování, kontaktní a výluhové testy - Statistické vyhodnocování ekotoxikologických dat, regresní ukazatele (EC50, EC10?), ukazatele založené na testování hypotéz (NOEC, LOEC?), metody výpočtu, nejistoty - Praktické využití ekotoxikologických dat, hodnocení nebezpečných vlivů chemických látek a odpadů, analýza rizik, stanovení expozičních limitů - Predikční a výpočetní ekotoxikologie, základní principy, vztahy mezi strukturou, vlastnostmi a toxicitou látek (QSTR), vztahy mezi toxicitou pro různé organismy (QTTR), lineární a nelineární, ekotoxikologie směsí, antagonismus a potenciace, metody odhadu toxicity směsí

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz navazuje na obecné znalosti z bakalářského studia, zejména z toxikologie a chemie životního prostředí Zabývá se především vlivy chemických látek na organismy v životním prostředí s ohledem na jejich přirozená stanoviště (půda, voda?), fylogenetický původ (bakterie,bezobratlí, rostliny, ryby), trofickou úroveň (producenti, konzumenti, destruenti), mechanismus účinku (mortalita, genotoxicita, endokrinní disrupce?) a souvisejícími vlivy na ekosystémy. Studenti jsou uvedeni do zavedených standardních testů ekotoxicity na modelových organismech (dafnie, řasy, ryby?) i nově zaváděných a uvažovaných testů. Detailně se probírá vyhodnocování experimentálních ekotoxikologických dat statistickými postupy a vypočítáváné toxikologické ukazatele. Probírá se význam ekotoxikologických dat pro praxi, zejména při hodnocení nebezpečných vlastností chemických látek a odpadů a analýze rizik. Závěr je věnován předikční a výpočetní ekotoxikologii, zejména hledání souvislostí mezi ekotoxicitou látek a jejich chemickou strukturou a fyzikálními vlastnostmi ((Q)STR) a souvislostmi mezi toxicitou pro různé organismy (QTTR) a ekotoxikologií směsí.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Kočí, V., Mocová, K. Ekotoxikologie pro chemiky. VŠCHT Praha. ISBN: 9788070806999 2009.
  • Pavlíková, D. a kol. Ekotoxikologie. ČZU Praha. ISBN: 9788021318434 2008.
  • Svobodová Z., Máchová J. Ekotoxikologie. VFU Brno. 2000.
  • Tichý m., Halousková O (Ed). Alternativní metody testování toxicity chemikálií : sborník semináře 27.-28.4. 2005. Vodní zdroje Ekomonitor, 2005. ISBN 80-86832-09-0..
  • Walker C.H. a kol. Principles of ecotoxikology. Taylor & Francis London. 1996.ISBN 0-7484-02209..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr