Předmět: Toxikologie rostliných a živočišných toxinů

« Zpět
Název předmětu Toxikologie rostliných a živočišných toxinů
Kód předmětu KCH/BK305
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pflégr Václav, RNDr. Ph.D.
  • Krystyník Pavel, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky: charakteristika hlavních přednášených částí - látky obsažené v přírodních zdrojích, pesticidy a léčiva. Látky izolované z bakterií, charakteristika obsažených látek; typy antibiotik produkované bakteriemi - polyenovým, polypeptidovým, tetracyklinovým, makrolidovým antibiotikům. Látky izolované z bakterií - pokračování - deriváty chloramphenikolu, cykloserin, kyselina nalidixová. Syntéza a použití těchto látek. Charakteristika jednotlivých antibiotik, historické souvislosti. Látky izolované z plísní- rozdělení dle účinku - deriváty kyseliny 6-aminopenicilanové a 7-aminocefalo-sporanové, deriváty griseofulvinu. Spektrum účinku, vztahy mezi strukturou a účinností, použití těchto látek. Aflatoxiny - struktura, vlastnosti, další toxiny produkované plísněmi. Toxikologie rostlinné říše: toxiny jedovatých rostlin, jedovatých hub. Rostliny v ČR. Rostlinné toxiny - funkce, klasifikace podle struktur, příklady. Alkaloidy - rozdělení podle typů struktur, výskyt a biologické účinky. Látky izolované z hub: Námelové alkaloidy - historické souvislosti, struktura a biologické vlastnosti klíčových látek. Další látky produkované houbami psyloscibin, orelanin, koprin, - struktura, biologické vlastnosti. Látky izolované z rostlin - rozdělení látek podle struktury. Výskyt jednotlivých typů sloučenin v rostlinné říši. Struktura a vlastnosti jednotlivých typů látek (flavony, kumariny, chinony, chinoliny, isochinoliny, deriváty fenanthrenu, steroidy, alkaloidy, glykosidy ad.). Hlavní látky obsažené v čeledi lilkovitých, cibuli a máku. Struktura, syntéza a vlastnosti nejdůležitějších sloučenin, morfin a jeho deriváty, papaverin, indigo, alizarin, kofein, kolchicin, kokain, mezkalin, nikotin. Historické souvislosti a použití jednotlivých sloučenin. Toxikologie živočišné říše: Toxiny jedovatých zvířat. Primární a sekundární toxicita. Členění toxinů (neurotoxiny, hemotoxiny, hemorrhaginy, aglutininy, cytotoxiny, leukolysiny, koaguliny). Látky izolované ze živočichů - rozdělení podle rodů - látky produkované hmyzem, látky izolované z měkkýšů, látky izolované z obratlovců (toxiny, barviva, léčiva). Struktura hlavních látek, význam v historii a v současnosti. Studijní literatura a studijní pomůcky

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předpoklady
nespecifikováno
KCH/BK208

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
zápočtový test, ústní zkouška.
Doporučená literatura
  • HARTL, Jiří. Farmaceutická chemie IV. Praha: Karolinum 2019 (3. vydání). ISBN 978-80-246-4264-2.
  • JAHODÁŘ, Luděk. Farmakobotanika: semenné rostliny. Vyd. 3., upr. a dopl. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-2015-2.
  • PLAČKOVÁ, Silvia; KRESÁNEK, Jaroslav a CAGÁŇOVÁ, Blažena. Intoxikácie hubami, rastlinami a živočíšnými toxínmi. Bratislava: Herba, 2013. ISBN 978-80-89631-10-0.
  • ŠEVELA, Kamil a ŠEVČÍK, Pavel. Akutní intoxikace a léková poškození v intenzivní medicíně. 2., dopl. a aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3146-9.
  • VALENTA, Jiří. Jedovatí hadi: intoxikace, terapie. Praha: Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-473-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr