Předmět: Kulturní kompetence

« Zpět
Název předmětu Kulturní kompetence
Kód předmětu KBO/4243
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Valenta Zdeněk, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1-2. Pojem kultury, vymezení kulturologie (kultura jako adaptační systém, osobnost-společnost, kultura, politika, moc?). 3. Kultura a společnost-vztah a vývoj ke společnosti, ilustrace na příkladu vývoje umění ve společnosti, socializace současného umění- veřejné umění (public art). 4. Kulturní historie-seznámení s předními autory-čtení klíčových úryvků, např: Mýtus o věčném návratu, Mircea Eliade 5. Kulturní gramotnost ve vzdělávání-kultivace. 6. Vymezení pojmu umění-druhy umění, estetická distance. 7. Směry, epochy, proudy. Kulturní názvosloví ve vzdělávání. 8-9. Kultura střední Evropy. 10. Pojem reálie a způsoby jeho chápání. 11. Zábavní průmysl, média, internet. 12. Pojetí kultury ve světě, pojem globalizace. 13. Shrnutí témat seminářů.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem bloku seminářů je prohlubovat kulturní gramotnost. Studenti chápou význam kulturní tradice. Seznamují se s různými sférami a podobami kultury, s historickým vývojem i teoretickými modely chápání kultury. Dále se výklad zaměřuje na konkrétní kulturní instituce, a to v návaznosti na aktuální témata, vybízející k diskuzi. Seminář si dále všímá vlivu médií, ideologie, cenzury nebo globalizace. Důraz je kladen na specifika kulturního prostoru střední Evropy, dále na vztah kultury a vzdělávání.
Student si osvojí kulturní a kulturální terminologii. Chápe pojem reálie, chápe vztah jedince a společnosti, pojem kulturní kapitál apod.
Předpoklady
znalosti disciplíny na maturitní úrovni znalosti v rámci oborové návaznosti náležitá terminologie

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

docházka aktivita samostatný výstup test
Doporučená literatura
  • Assman, A. Kultura a paměť. Praha: Prostor, 2001.
  • Bauer, A. Dějiny výtvarného umění. Olomouc:Rubico, 1998.
  • Cvejnová, J. Co chcete vědět o České republice. Praha: Karolinum, 1999.
  • Eagleton, T. Idea kultury. Brno: Host, 2001.
  • Kulka, T. Umění a kýč. Praha: Torst, 2000.
  • Płażewski, J. Dějiny filmu (1895-2005). Praha: Academia, 2009.
  • Salzmann, Z. Jazyk, kultura, společnost: úvod do lingvistické antropologie. Praha: Ústav pro etnografii a folkloristiku, 1997.
  • White, L., A. The Concept of Cultural Systems: A Key to Understanding Tribes and Nations. New York: Columbia University Press, 1975.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Český jazyk pro média a veřejnou sféru (A14) Kategorie: Filologické vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní