Předmět: Biologické laboratorní metody II

« Zpět
Název předmětu Biologické laboratorní metody II
Kód předmětu KBI/P425
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Štofik Marcel, Mgr. Ph.D.
  • Bystrianský Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. - 2. Laboratorní řád. Stavba optického mikroskopu. Zobrazení optickým mikroskopem. Důležité charakteristiky mikroskopu: zvětšení, numerická apertura, hloubka ostrosti. Postup při mikroskopování. Typy mikroskopických preparátů. Příprava jednoduchého dočasného vodního mikroskopického preparátu. Dokumentace pozorovaného objektu, vedení protokolů. 3. - 4. Stanovení velikosti objektů: kalibrace mikroskopu (objektivový a okulárový mikrometr), měření délky a šířky objektů. 5. - 6. Imerzní objektiv a jeho použití. Numerická apertura a s ní související vlastnosti objektivu. Roztěrové barvené preparáty bakterií. 7. - 8. Základní kvantitativní metody: měření plochy a počítání mikroskopických objektů. Práce s Bürkerovou počítací komůrkou. Stanovení počtu buněk v suspenzi. 9. - 10. Řezové preparáty - příprava dočasného řezového preparátu. Trvalé preparáty, typy a vlastnosti uzavíracích médií - příprava totálního trvalého preparátu. 11. - 12. Úvod do histologické techniky. Postup při přípravě trvalého řezového preparátu, barvící a fixační činidla. Příprava histologického materiálu pro řezání pomocí mikrotomu. 13. - 14. Speciální mikroskopické techniky - fázový kontrast, mikroskopie v temném poli, fluorescenční mikroskopie. Princip elektronové mikroskopie, možnosti využití elektronové mikroskopie v biologii.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na získání základních znalostí a praktických dovedností z práce v experimentální laboratoři tak, aby byl student dostatečně připraven na absolvování praktických laboratorních cvičení v navazujících předmětech (např. Fyziologie rostlin, Molekulární a buněčná biologie, Genetika, Experimentální biologie rostlin, Pokročilé metody optické mikroskopie v biologii a medicíně atd.) a případně i na vypracování praktické experimentální části závěrečné Bc. práce. Předmět navazuje na některé teoretické znalosti získané zejména v předmětu Chemie a fyzika živých soustav. Kurz bude organizován formou rotace menších skupinek studentů, umožňující individualizaci laboratorní výuky. Základní dovednosti laboratorní práce budou získány řešením jednoduchých modelových úloh.

Předpoklady
Znalosti z chemie v rozsahu učebnice gymnázií

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
K udělení zápočtu je třeba splnit následující požadavky: 1. Osvojení si znalostí teorie o optickém mikroskopu a mikroskopováním s ním, dále teorie speciálních mikroskopických metod (krátký ústní pohovor v termínu zápočtu) 2. Osvojení dovednosti zacházet s optickým mikroskopem (průběžně hodnocené během cvičení) 3. Vypracování jednotlivých úloh (budou náplní cvičení) a laboratorních protokolů 4. Odevzdání písemně zpracovaných laboratorních protokolů (do stanoveného termínu) 5. Osvojení dovednosti přípravy trvalého barveného řezového preparátu a odevzdání takto zhotoveného preparátu s protokolem o provedení celého postupu (do stanoveného termínu) Přesný výčet požadovaných laboratorních protokolů a termín jejich odevzdání bude stanoven v průběhu výuky. Pro absolvování kurzu JE NUTNÉ PŘEDEM PROJÍT ŠKOLENÍM O BEZPEČNOSTI PRÁCE A ZACHÁZENÍ S NEBEZPEČNÝMI CHEMICKÝMI LÁTKAMI! Studenti, kteří nebudou proškoleni, nebudou moci pracovat na dílčích úkolech a úspěšně tak zpracovat zadání potřebná k udělení zápočtu.
Doporučená literatura
  • Boušová, I., Szotáková, B., Dršata, J. (2010). Praktická cvičení z biochemie, Karolinum, Praha.
  • Galuszka, P., Luhová, L. (2005):. Laboratorní technika pro biochemiky. Katedra biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Olomouc 2005.
  • Kukačka. J., Klapková, E., Kotaška, K. (2010):. Kukačka. J., Klapková, E., Kotaška, K. (2010):.
  • Sýkorová, D., Mastný, L. (2010):. Návody pro laboratoře z anorganické chemie. VŠCHT, Praha..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (dvouoborové) (A14) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (dvouoborové) (A14) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní