Předmět: Biologie a genetika člověka

« Zpět
Název předmětu Biologie a genetika člověka
Kód předmětu KBI/P408
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ipser Jan, RNDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Vědní obory biologické antropologie. Základní vývojové procesy v prenatálním období jako prostředek k pochopení stavby těla člověka. 2. Blastogeneze - rýhování lidského vajíčka, embryoblast, trofoblast. Vznik a vývoj blastocysty. Nidace. Vývoj zárodečného terčíku. Vnější tvar zárodku. 3. Stavba, vývoj a funkce nervové soustavy. Centrální nervový systém - hřbetní mícha, nervové dráhy, reflexy, stavba, funkce a členění mozku, řez koncovým mozkem, mozkové pleny. Periferní nervový systém - hlavové a míšní nervy. Autonomní nervový systém. 4. Stavba, vývoj a funkce oběhové soustavy. Fylogeneze a ontogeneze oběhové soustavy. Složení a funkce krve. Stavba a funkce srdce. Krevní oběh. Tepny a žíly velkého oběhu. Vrátnicový a fetální oběh. Slezina. Stavba a funkce mízní soustavy. 5. Stavba, vývoj a funkce smyslových orgánů a kožní soustavy. Čichové, chuťové a zrakové ústrojí. Oko. Předsíňohlemýžďové ústrojí. Kožní smyslové orgány. Proprioreceptory. 6. Stavba, vývoj a funkce žláz s vnitřní sekrecí. Hypofýza. Šišinka. Štítná a příštítná žláza. Nadledvina. Slinivka. Brzlík. Pohlavní hormony. Endokrinní funkce CNS a paraganglií. Difúzní endokrinní systém. 7. Stavba, vývoj a funkce dýchací soustavy. Stavba horních a dolních dýchacích cest. Plicní ventilace. 8. Stavba, vývoj a funkce močopohlavní soustavy. Fylogeneze a ontogeneze močopohlavní soustavy. Stavba a funkce ledviny a močových cest. Stavba a funkce mužských a ženských pohlavních orgánů. 9. Stavba, vývoj a funkce trávící soustavy. Embryonální vývoj gastropulmonálního systému. Stavba a funkce ústní dutiny, hltanu, jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, slinivky a jater. 10. Stavba, vývoj a funkce kosterní soustavy. Obecná osteologie - stavba kostí, osifikace, výživa, spojení kostí. Osová kostra - páteř, kostra hrudníku, lebka. Kostra horní a dolní končetiny, pánev. 11. Stavba, vývoj a funkce svalové soustavy. Obecná myologie - stavba, tvar, funkce, inervace a původ svalů. Svaly hlavy, krku, zad, hrudníku, břicha a končetin. 12. Metody genetické analýzy v humánní genetice. 13. Prenatální genetická diagnostika a genetické poradenství. 14. Principy vzniku vrozených vad u člověka. Základní principy vzniku vrozených vad u člověka (kritická perioda, sensitivní perioda, dávka teratogenního faktoru). Současné možnosti prevence vrozených vad.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na základy cytologie, anatomické soustavy člověka: kosterní soustava, svalová soustava, krev a tělní tekutiny, oběhová soustava, soustava dýchací, trávicí soustava přeměna látek a energií, metabolismus, kožní soustava, vylučovací soustava, pohlavní soustava, hormony, nervová soustava, smyslová soustava. Rovněž obsahuje základní informace o imunitě a obraně organismu, základy genetiky člověka, ontogenetický vývoj člověka a informace o zdraví a životosprávě. Tento kurz byl inovován v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0296 "Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP"

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Účast na cvičení 80%, vypracované protokoly. Zkouška písemná
Doporučená literatura
  • Čihák, R. Anatomie člověka I. - III. díl. Grada Publishing, Praha,. 1997.
  • Čihák,R. Anatomie I.,II.,III.,Grada,Praha. 2001.
  • Dylevský I. Základy funkční anatomie. Poznání Olomouc, 2011.
  • Grim M, Druga R. et al. Základy anatomie I. Obecná anatomie a pohybový systém Praha, Karolinum Galén , 2001.
  • Grim, M., Druga, R. et al. Základy anatomie. 3. Trávicí, dýchací, močopohlavní a endokrinní systém Praha, Karolinum Galén , 2005.
  • Grim, M., Druga, R. et al. Základy anatomie. 5. Anatomie krajin těla Praha, Karolinum Galén, 2002.
  • Houštěk J. a kol. Dětské lékařství, Avicenum Praha, 1990.
  • Kunzel. D. Lidský organismus ve zdraví a nemoci, Avicenum Praha, 1990.
  • Machová J. Biologie člověka pro učitele, Karolinum Praha, 2002.
  • Machová, J. Biologie člověka pro učitele.. Praha: Karolinum, 2002. ISBN 80-7184-867.
  • McCracken T. 3D Nový atlas anatomie člověka. Columbus Praha, 2003.
  • McMinn R.M.H., Hutchings R.T. Barevný atlas anatomie člověka. Slovart Bratislava, 1992.
  • Müllerová L. Biologie člověka a zdravotní prevence, UJEP PF, 2001.
  • Novotný I, Hruška M. Biologie člověka, Fortuna Praha, 2000.
  • Novotný I., Hruška M. Biologie člověka, Fortuna Praha, 2000.
  • ROKYTA, R. Fyziologie, Praha: Galén, 2016, SBN: 978-80-7492-238-1.
  • Vacek Z. Histologie a histologická technika I. část. Institut pro vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví. Brno, 1995.
  • Vokurka M. Praktický slovník medicíny, Maxdorf Praha, 1995.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní