Předmět: Obecná botanika

« Zpět
Název předmětu Obecná botanika
Kód předmětu KBI/P112
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubát Karel, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
1. - 4. Buňka Prokaryotní a eukaryotní buňka. Charakteristika rostlinné buňky. Buněčné jádro, chromatin, chromozomy. Cytoplazmatická membrána. Endoplazmatické retikulum, Golgiho aparát. Stavba, funkce. Plastidy (chloroplasty, chromoplasty, leukoplasty). Stavba, význam, množení. Mitochondrie. Stavba, funkce, množení. Cytoskelet, buněčná stěna, plazmodesmy. Cytoplazma. Vakuoly. Mitóza a meióza. Polyploidizace a její význam. 5. Histologie Charakteristika pletiv a jejich klasifikace podle vzniku (primární, sekundární) a podle funkce (dělivá, vodivá, krycí, vylučovací, absorpční). 6.-9. Morfologie Orgány rostlinného těla, jejich vývoj, stavba, funkce, metamorfózy a význam. Kořen. Funkce kořenů, jejich vnitřní a vnější stavba, růst, druhotné tloustnutí; kořenová soustava; adventivní kořeny, mykorrhiza. Stonek. Typy a funkce stonku. Primární a sekundární stavba (druhotné tloustnutí - sekundární dřevo a sekundární krycí pletiva); hlavní typy stélé; úžlabní pupeny; větvení stonku. List. Fylogenetický vývoj megafylů (telomová teorie). Vnější a vnitřní stavba, tvary listové čepele. Ontogeneze listu, estivace a vernace. Postavení listů na stonku. Orgány umožňující reprodukci a rozmnožování rostlin Vegetativní rozmnožování - dělení, fragmentace, hřížení, roubování, viviparie; rozmnožovací tělíska, pacibulky. Střídání jaderných fází a generací u mechorostů, cévnatých výtrusných a semenných rostlin. Pohlavní rozmnožování nahosemenných rostlin; samčí a samičí gametofyt, opylení, oplození, vývoj zárodku, vznik semene. Květ. Stavba, pohlavnost, uspořádání květních orgánů; květní vzorec a diagram. Květní obaly, andreceum, gyneceum; sporogeneze, gametogeneze; evoluce plodolistů, typy gynecea a placentace; opylení, oplození, semeno. Květenství - racemosní, cymosní, složená Plod. Apokarpní a cenokarpní; heterokarpie; rozšiřování plodů a semen. 10.- 14. Ekologie rostlin Základní pojmy a temíny; ekologické limity. Záření a teplo. Modifikace slunečního záření. Adaptace rostlin na světelné záření a teplo; výškový teplotní gradient Atmosféra. Kyslík. Oxid uhličitý. Znečištění atmosféry. Hydrosféra. Atmosférické srážky. Vodní bilance rostlin; adaptace rostlin na vlhkost stanoviště; vodní rostliny. Pedosféra. Význam rostlin pro tvorbu půd. Závislost rostlin na chemických a fyzikálních vlastnostech půd. Ekologie populace. Modely růstu populace. Životní cyklus jedince, fenologie. Vztahy mezi jedinci a populacemi; konkurence, alelopatie, mykorrhiza, parazitismus. Vztahy mezi rostlinami a živočichy; trofické vztahy, zoogamie, zoochorie. Vliv člověka. Strategie rostlinných populací (Grime). Ekologie společenstva. Definice a vymezení společenstva. Struktura společenstva: životní formy, prostorová struktura (metody studia). Změny společenstva v čase (sukcese). Klasifikace vegetace (podle curyšsko-montpellierské školy).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty se základními termíny z anatomie, morfologie a ekologie cévnatých rostlin, se vztahy mezi stavbou a funkcí rostlinných orgánů a ontogenetickým vývojem typickým pro jednotlivé skupiny rostlin. Znalost těchto pojmů a vztahů je nutným předpokladem pro úspěšné studium nejen systému vyšších rostlin, ale i dalších botanických kurzů (např. geobotanika, ekologie apod.). V praktických cvičeních získají studenti většinou na čerstvém materiálu konkrétní představu o stavbě rostlinného těla.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
zápočet: aktivní alespoň 75% účast na cvičeních předložení kvalitně zpracovaných protokolů zpracování morfologického popisu cévnaté rostliny (podle herbářové položky) zkouška: v rozsahu studijních opor (obecná botanika a ekologie rostlin)
Doporučená literatura
  • Begon, Harper a kol. Ekologie, jedinci, populace a společenstva. Nakl. UP Olomouc.. UP Olomouc, 1997.
  • Briggs D. et Walters S. M. Proměnlivost a evoluce rostlin. - 531str., Univerzita Palackého v Olomouci.. 2001.
  • Hudák J. a kol. Biológia rastlín. Bratislava,. 1991.
  • Hudák J. a kol. Biológia rastlín. Bratislava,. 1991.
  • Jurčák. Komentovaný atlas anatomie vyšších rostlin. UP Olomouc 2007.
  • Kovář P. Geobotanika. Úvod do ekologické botaniky. - Karolinum Praha 2002.
  • Moravec J. et al. Fytocenologie. Academia, Praha.. 1994.
  • Moravec J. Fytocenologie. Academie Praha, 403pp. 1994.
  • Pazourek J., Votrubová O. Atlas of plant anatomy. Praha,. 1997.
  • Rosypal a kol. Nový přehled biologie. 2003.
  • Rosypal S. a kol. Nový přehled biologie.. 2003.
  • Slavíková J. Ekologie rostlin. SPN. Praha: 366. 1986.
  • Slavíková J. Ekologie rostlin. Praha, 1986. /Také skriptum./.
  • Slavíková Z. Morfologie rostlin. Skriptum.. Praha, 2002.
  • Stuessy T.F. Horändl E., Mayer V. Plant Systematics. A half -century of progress. 1950.
  • Vinter V. Rostliny pod mikroskopem. Základy anatomie cévnatých rostlin. UP Olomouc 2009.
  • Votrubová O. Anatomie rostlin. Karolinum Praha 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní