Předmět: Biologie chování člověka

« Zpět
Název předmětu Biologie chování člověka
Kód předmětu KBI/N055
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
1. Proč biologie ovlivňuje chování člověka. Etologie, sociobiologie, etologie člověka a evoluční psychologie. Tinbergenovy otázky. Velké studie. Význam pochopení přirozeného chování člověka, příklady. Metody výzkumu chování člověka. 2. Představy o struktuře chování. Strategie, taktika. Fitness. Evoluce chování. Příklady. 3. Adaptivní chování jako klíč k porozumění. 4. Genetika chování. Chování geneticky dané, chování naučené. Geny a kultura, vrozené a naučené -vzájemné ovlivňování. Sociální (kulturní) transmise chování. Tradice. Kultura a kulturní evoluce. 5. Personalita. Emoce versus "rozum". Pocity a fitness. Deprese jako signál. Kulturní nános. Kultura. Kulturně odlišné projevy. Socializace, následky separace, vliv prostředí. Sociální chování. Představy o původní struktuře society. Hierarchie. Faktory ovlivňující postavení v hierarchii. Vliv na fitness. 6. Komunikace v hierarchické struktuře. Psychosociální stres, biologické podklady domácího násilí, šikany. 7. Agrese, teritorium, války. 8. Reprodukce. Vliv prostředí na uspořádání svazků. Vliv biologických a kulturních podmínek na reprodukci mužů a žen. Reprodukční strategie a taktiky. Fáze reprodukčního chování dle sexuologie. Alternativní reprodukční chování, sexuální variace. Mimoslovní komunikace při dvoření člověka. Atraktivita. 9. Rodičovské chování. Strategie, rodičovská investice, poměr pohlaví. Vliv prostředí. Péče o potomstvo, parent-offspring konflikt, offspring-offspring konflikt u člověka. Infanticida. Aplikace v sociální ráci. Chování dítě - matka, societa. 10. Příbuzenský altruismus. Historické a současné populace. 11. Signály a komunikace. Zvuk, pach, dotyk, optický vjem. Vnímání signálu. Klamné a pravdivé signály. Metakomunikace. Význam vnímání pachu u člověka. Feromony. Význam dotyku. Mimoslovní komunikace člověka, příklady, "markry". Verbální a nonverbální markry. Kulturně odlišné projevy. Řeč, jazyk. Sociální funkce jazyka. Zajišťující chování (maitenance behaviour). Komfortní chování. Poruchy chování. 12. Mezidruhové vztahy

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Vybrané kapitoly z etologie, sociobiologie, behaviorální ekologie a evoluční psychologie člověka. Cílem přednášky je vyložit chování člověka v návaznosti a dále na příkladech ukázat, jak se základní principy chování projevují v současných populacích. Studenti budou seznámeni se základními principy a pojmy, vztahujícími se k chování člověka, které jsou v současnosti řazeny do oborů etologie, sociobiologie, behaviorální ekologie a evoluční psychologie člověka. Tyto principy si doložíme na nejnovějších studiích, podíváme se na jejich aplikaci v oborech sociální práce, psychologie a sexuologie a při mezidruhové komunikaci.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Alcock J. Animal behavior. 10th edition. PalgravreMacmillan, 2013..
  • BarettL., Dunbar R. Oxford handbook of evolutionary psychology. Oxford University Press, 2007.
  • Barrett L., Dunbar R., Lycett J. Evoluční Psychologie Člověka. Praha: Portál 2007.
  • Blažek V. Úvod do obecné a humánní etologie. Západočeská univerzita v Plzni,Plzeň 2008.. 2008.
  • Blažek V. Základy neurofyziologie a neuroanatomie člověka: antropologie chování 1. 1. vyd. Plzeň: FF ZČU Plzeň, 2006. 119 s. ISBN 80-86898-63-6..
  • Blažek V. Smyslové vnímání a principy regulace chování. Západočeská univerzita v Plzni, Plzeň, 2009.
  • Blažek V. Stručný přehled neuropsychologie a psychobiologie. Západočeská univerzita v Plzni, Plzeň, 2010.
  • Buss, D.M. Evolutionary psychology. The new science of the mind. Routledge, 2016.
  • Davies N.B., Krebs J.R. An intorduction to behavioral Ecology (4 th edition) Behavioural Ecology An Evolutionary Approach. Willey-Blackwell, 2012..
  • Fox, K. Watching the the English The Hidden Rules of English Behaviour. Hodder & Stoughton, London 2005.
  • Fraňková, S., Klein, Z. Úvod do etologie člověka. HZ systém, Praha 1997.
  • Manning A., Dawkins M.S. An introduction to animal behaviour. 6th edition Cambridge Univ. Press, 2012..
  • Svoboda J. Předkové. Evoluce člověka, Academia 2013..
  • Veselovský, Z. Etologie. Academia, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A16) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní