Předmět: Ekologie a vývoj kulturní krajiny

« Zpět
Název předmětu Ekologie a vývoj kulturní krajiny
Kód předmětu KBI/N041
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holcová Diana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurz bude zaměřen na následující témata: " Definice, kořeny, vznik a vývoj krajinné ekologie, definice krajiny, základní charakteristiky krajiny " Struktura krajiny - ploška, koridor, matrice, složky a prvky krajiny, vertikální a horizontální struktura krajiny, geosystém, ekosystém. " Celkové uspořádání krajiny - zrnitost, kontrast v krajině, hranice mezi krajinnými složkami " Funkční aspekty krajiny, procesy v krajině, dynamika a rytmicita, disturbance, pohyb a šíření organismů " Krajinné faktory, krajinotvorné procesy přírodní, antropogenní, biodiverzita a geodiverzita. " Hodnocení změn ve vývoji krajinné struktury, monitoring krajinných změn, historické podklady a metody sledování změn v krajině, základní zdroje dat o krajině " Vznik a vývoj kulturní krajiny, původ, vývoj a diverzita zemědělských systémů, současný stav využívání krajiny, vlastnictví zemědělské půdy " Koncepce obnovy ekologické stability krajiny, ÚSES, Natura 2000, EECONET, mapování krajinného pokryvu " Hodnocení krajiny a ochrana krajinného rázu, klasifikace krajiny (regionalizace a typizace) " Ekologická stabilita, metastabilita, labilita, ekosystémy nestabilní a klimaxové, metodologie krajinoekologického výzkumu " Současné problémy krajiny - fragmentace, suburbanizace, brownfields, rekreace

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je vytvořit vědomostní základ pro pochopení důležitých krajinně ekologických funkcí, který tvoří teoretický předpoklad pro praktickou činnost v krajině a přesnější a odpovědnější rozhodování v rozličných oblastech lidské činnosti. Předmět vysvětluje prostorovou strukturu krajiny, vztahy jejích jednotlivých složek, fungování a změny v čase. V rámci praktické části cvičení se budou studenti zabývat způsoby hodnocení stability krajiny, oceňováním služeb ekosystémů, hodnocením změn v kulturní krajině apod. V rámci semestrální práce zpracují návrh lokálního ÚSES vybraného území dle metodiky a zmapují jeho aktuální využití. Součástí kurzu budou dvě blokově řešené exkurse.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
V rámci praktické části cvičení se budou studenti zabývat způsoby hodnocení stability krajiny, oceňováním služeb ekosystémů, hodnocením změn v kulturní krajině apod. V rámci semestrální práce zpracují návrh lokálního ÚSES vybraného území dle metodiky a zmapují jeho aktuální využití. Součástí kurzu budou dvě blokově řešené exkurse.
Doporučená literatura
  • Farina, A. Principles and methods in landscape ecology, Chapma&Hall, London, 1998..
  • FORMAN, R., GODRON, M. Krajinná ekologie. Academia, Praha, 1993. 583 s.. 1993.
  • HORKÝ, J., VOREL, I. Tvorba krajiny. ČVUT, Praha, 1988. 211 s..
  • Lipský, Z. Krajinná ekologie pro studenty geografických oborů. Nakladatelství UK, Praha. 1999.
  • Lipský, Z. Sledování změn v kulturní krajině. LF ČZU, Praha, 2000..
  • Löw a kol. Rukověť projektanta místního územního systému ekologické stability. MZP, nakladatelství Doplněk, Brno. 1988.
  • Löw, J. a Míchal, I. Krajinný ráz. Lesnická práce, Kostelec n. Č.L., 2003. (11-19, 237-265).
  • Sklenička, P. Základy krajinného plánování. Praha, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A16) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní