Předmět: Biologie půdních mikroorganismů

« Zpět
Název předmětu Biologie půdních mikroorganismů
Kód předmětu KBI/N015
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Gryndler Milan, prof. doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Úvod - proč nás zajímá biologie půdy? - obecná charakteristika půdních mikroorganismů (vláknité x nevláknité) - v půdě žijí nejen mikroorganismy (makroskopické organismy - živočichové a rostliny) - koncept ekologické niky aneb proč v půdě žije tolik různých organismů? Diverzita půdních organismů - jaké skupiny organismů v půdě žijí? - koncept trofických sítí - úlohy jednotlivých skupin organismů - biologická aktivita půdy Půda jako předpoklad i důsledek funkce živých organismů - abiotické složky půdy a fyzikální a chemické parametry půdního prostředí, voda - labilní a stabilní půdní organická hmota - vznik půdy a vývoj půdních horizontů - stabilita půdy a její vztah k živým organismům Půda jako substrát pro růst rostlin - rhizosféra - půda jako zdroj symbiotických mikroorganismů - fixace molekulárního dusíku půdními mikroorganismy - hlavní metabolické dráhy přeměn dusíku v půdě - špatně dostupný fosfor - solubilizace fosfátových minerálů působením mikroorganismů a ekonomika příjmu fosfátu rostlinami Biotechnologický potenciál půdy a půdních organismů - půda jako zdroj biotechnologicky důležitých mikroorganismů ? antibiotika - půdní mikroorganismy v biologickém boji při ochraně rostlin a jako podpůrné inokulanty - půdní mikroorganismy jako zdroj biotechnologicky důležitých enzymů Metody studia půdních mikroorganismů - kultivační metody detekce a izolace půdních mikroorganismů (zřeďovací plotnová metoda, sklíčkové kultury, nahromaďovací kultury) - molekulárně genetické metody detekce (extrakce DNA z půdy, amplifikace PCR, fingerprintové metody T-RFLP, DGGE a TGGE) - experiment, jeho plánování, založení a vyhodnocení.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Přednáška se zabývá půdou jako přírodním výtvorem, výsledkem interakce živých organismů s jejich abiotickým prostředím. Základní vlastností půdy je schopnost podporovat růst rostlin, která je zásadní pro výživu lidstva. Tato produkční schopnost půdy závisí na společenstvu půdních organismů. Studenti získají základní vědomosti o různých skupinách půdních organismů (zejména bakteriích, houbách a živočiších) a o jejich příspěvcích k fungování půdy s důrazem na vlivy abiotických složek půdy (jílové minerály, humus, voda, minerální živiny). Bude zmíněna úloha půdy v globálním biogeochemickém cyklu uhlíku a při zvážení rizik destrukce půdy přílišnou produkční zátěží budou zhodnoceny možnosti produkce "čisté bio-energie" v zemědělství. Tento kurz byl inovován v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0296 "Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP"

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zkouška ústní
Doporučená literatura
  • Gryndler M. Život v půdě: podpůrný text k přednášce.. 2011.
  • Rejšek K, Gryndler M, Miko L, Šantrůčková H. Život v půdě 1. Vesmír 85(4): 212-219.. 2006.
  • Rejšek K, Gryndler M, Miko L, Šantrůčková H. Život v půdě 2. Vesmír 85(5): 284-290.. 2006.
  • Rejšek, Klement ; Matějů, L; Čtyřoká, J. Biologie půd. In: HAUPTMAN, I. -- KUKAL, Z. -- POŠMOURNÝ, K. Půda v České republice. 1. vyd. Praha: MŽP ČR a MZe ČR, s. 85-105.. 2009. ISBN 80-7360-456-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A16) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní