Vyučující
|
-
Auer Malinská Hana, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Rozsah získaných poznatků je vymezen následujícími okruhy: základní struktura a funkce rostlinné buňky; látkové složení a metabolismus rostlinné buňky; vodní režim rostlin; minerální výživa rostlin; fotosyntéza - primární pochody; fotosyntéza - sekundární pochody; dýchání rostlin; transport asimilátů; heterotrofní výživa rostlin; růst a vývoj rostlin - růstové regulátory; vnější faktory růstu a vývoje rostlin; fyziologie klíčení semen, tvorba květů, plodů, semen a hlíz; odpočinek a stárnutí rostlin; pohyby rostlin; explantátové kultury rostlin; fyziologie stresu; genetická podmíněnost fyziologických procesů. Společná konzultace (SK) v rozsahu 8 hodin bude organizována blokově, tj. celkem 1 den v semestru. Předpokládá se, že formou SK bude přednáška s cílem poskytnout základní informace z vybraných témat daných studijními okruhy, především s cílem objasnit náročnější pasáže a vytvořit celkový přehled dostupných zdrojů informací k samostatnému studiu v dílčích okruzích otázek. Pracovní seminář (PS) bude opět organizován blokově, tj. 2 dny v semestru. Cílem tohoto semináře bude poskytnout základní představu o metodikách, využívaných ke studiu některých fyziologických projevů rostlin. Náplní cvičení bude demonstrace a laboratorní experiment v oblasti fluorescenčních, gazometrických, optických a vybraných biochemických metod - měření a interpretace fluorescence chlorofylu; detekce fotosyntetické produkce kyslíku clarkovou elektrodou; izolace, přečištění a spektrofotometrická charakterizace rostlinných barviv; elektroforéza thylakoidních membrán (pouze demonstračně). Účast na pracovním semináři a vypracování protokolu dle zadaných instrukcí je předpokladem k získání zápočtu. Samostatné studium se předpokládá v rámci rozsahu vymezené studijní oporou. Vypracování 1 seminární práce v rozsahu do 10 stran textu v rámci okruhů opor (výběr z volitelných tematických zadání) je podmínkou udělení zápočtu. Příklad možných zadání seminární práce: Vliv těžkých kovů na rostlinný organismus; Problematika využití geneticky modifikovaných rostlin v zemědělství - potenciál a rizika; Vliv nadměrné ozářenosti na fotosyntetický aparát rostlin; Stavba a funkce fotosyntetických anténních komplexů. Kontrola studia je formou ústní zkoušky. Podmínkou ke složení ústní zkoušky je získaný zápočet.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Cílem tohoto kurzu je poskytnout studentům ucelený přehled základních problematických okruhů z oblasti fyziologie rostlin. Důraz bude kladen zejména na propojení poznatků o rostlinné morfologii a funkci rostliny na molekulární a buněčné úrovni, na úrovni pletiv a celého organismu. Budou popsány základní fyziologické procesy, které se podílejí na formování rostlin jako organického celku - participují v tocích energie, hmoty a informace rostlinnou. Bude popsána variabilita vztahů rostlina-vnější prostředí, související fyziologické adaptace a jejich ekologický dopad. Přednášky budou doplněny nejnovějšími poznatky o biochemické, biofyzikální a molekulárně-biologické povaze popisovaných fyziologických jevů.
|
Předpoklady
|
Výuka v angličtině je určena pro erasmové a zahraniční studenty. Výuka v případě malého počtu studentů probíhá formou individuálních konzultací.
KBI/K102 a zároveň KBI/K203
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Požadavky k udělení zápočtu: 100% účast na laboratorních cvičeních, splnění laboratorních úloh v daném rozsahu a vypracování protokolů. Požadavky ke zkoušce: Splněný zápočet. Znalosti vymezené v sylabech předmětu, zkouška formou testu.
|
Doporučená literatura
|
-
Amesz at al. Biophysical Techniques in Photosynthesis, Kluwer Academic Publishers, London,. 1996.
-
Bacon Ke. Photosynthesis - Photobiochemistry and Photobiophysic, in Advances in Photosynthesis, Volume 10, Kluwer academic publishers,. 2002.
-
Hess, D. Fyziologie rostlin. Academia, Praha,. 1983.
-
Hradilík, J. Fyziologie rostlin (návody do cvičení). MZLU, Brno,. 1993.
-
Kováč J. Explantátové kultury rostlin. PF UJEP Ústí nad Labem. 1992.
-
Kováč, J. Kapitoly z rostlinné fyziologie. PF Ústí n.L.,. 1991.
-
Larcher, W. Fyziologická ekologie rostlin. Academia, Praha,. 1988.
-
Ort D.R. et al. Oxygenic Photosynthesis: The light reactions. Kluwer Academic Publishers, London,. 1998.
-
Procházka a kol. Fyziologie rostlin, Academia. 2002.
-
Procházka a kol. Fyziologie rostlin, Academia. 2002.
-
Smith R.H. Plant tissue culture. Techniques and Experiments (Second edition). Academic Press, Texas. 2000.
-
Šebánek, J. a kol. Fyziologie rostlin. SZN, Praha,. 1983.
-
Tůma, J., Tůmová, L. Fyziologie rostlin. Gaudeamus, Hradec Králové,. 1998.
-
Walker D. The use of the oxygen electrode and fluorescence probes in simple measurements of photosynthesis. Univesity of Sheffield, England,. 1987.
|