Předmět: Fyziologie rostlin

« Zpět
Název předmětu Fyziologie rostlin
Kód předmětu KBI/K501
Organizační forma výuky Společná konzultace + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Auer Malinská Hana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Rozsah získaných poznatků je vymezen následujícími okruhy: základní struktura a funkce rostlinné buňky; látkové složení a metabolismus rostlinné buňky; vodní režim rostlin; minerální výživa rostlin; fotosyntéza - primární pochody; fotosyntéza - sekundární pochody; dýchání rostlin; transport asimilátů; heterotrofní výživa rostlin; růst a vývoj rostlin - růstové regulátory; vnější faktory růstu a vývoje rostlin; fyziologie klíčení semen, tvorba květů, plodů, semen a hlíz; odpočinek a stárnutí rostlin; pohyby rostlin; explantátové kultury rostlin; fyziologie stresu; genetická podmíněnost fyziologických procesů. Společná konzultace (SK) v rozsahu 8 hodin bude organizována blokově, tj. celkem 1 den v semestru. Předpokládá se, že formou SK bude přednáška s cílem poskytnout základní informace z vybraných témat daných studijními okruhy, především s cílem objasnit náročnější pasáže a vytvořit celkový přehled dostupných zdrojů informací k samostatnému studiu v dílčích okruzích otázek. Pracovní seminář (PS) bude opět organizován blokově, tj. 2 dny v semestru. Cílem tohoto semináře bude poskytnout základní představu o metodikách, využívaných ke studiu některých fyziologických projevů rostlin. Náplní cvičení bude demonstrace a laboratorní experiment v oblasti fluorescenčních, gazometrických, optických a vybraných biochemických metod - měření a interpretace fluorescence chlorofylu; detekce fotosyntetické produkce kyslíku clarkovou elektrodou; izolace, přečištění a spektrofotometrická charakterizace rostlinných barviv; elektroforéza thylakoidních membrán (pouze demonstračně). Účast na pracovním semináři a vypracování protokolu dle zadaných instrukcí je předpokladem k získání zápočtu. Samostatné studium se předpokládá v rámci rozsahu vymezené studijní oporou. Vypracování 1 seminární práce v rozsahu do 10 stran textu v rámci okruhů opor (výběr z volitelných tematických zadání) je podmínkou udělení zápočtu. Příklad možných zadání seminární práce: Vliv těžkých kovů na rostlinný organismus; Problematika využití geneticky modifikovaných rostlin v zemědělství - potenciál a rizika; Vliv nadměrné ozářenosti na fotosyntetický aparát rostlin; Stavba a funkce fotosyntetických anténních komplexů. Kontrola studia je formou ústní zkoušky. Podmínkou ke složení ústní zkoušky je získaný zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem tohoto kurzu je poskytnout studentům ucelený přehled základních problematických okruhů z oblasti fyziologie rostlin. Důraz bude kladen zejména na propojení poznatků o rostlinné morfologii a funkci rostliny na molekulární a buněčné úrovni, na úrovni pletiv a celého organismu. Budou popsány základní fyziologické procesy, které se podílejí na formování rostlin jako organického celku - participují v tocích energie, hmoty a informace rostlinnou. Bude popsána variabilita vztahů rostlina-vnější prostředí, související fyziologické adaptace a jejich ekologický dopad. Přednášky budou doplněny nejnovějšími poznatky o biochemické, biofyzikální a molekulárně-biologické povaze popisovaných fyziologických jevů.

Předpoklady
Výuka v angličtině je určena pro erasmové a zahraniční studenty. Výuka v případě malého počtu studentů probíhá formou individuálních konzultací.
KBI/K102 a zároveň KBI/K203

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavky k udělení zápočtu: 100% účast na laboratorních cvičeních, splnění laboratorních úloh v daném rozsahu a vypracování protokolů. Požadavky ke zkoušce: Splněný zápočet. Znalosti vymezené v sylabech předmětu, zkouška formou testu.
Doporučená literatura
  • Amesz at al. Biophysical Techniques in Photosynthesis, Kluwer Academic Publishers, London,. 1996.
  • Bacon Ke. Photosynthesis - Photobiochemistry and Photobiophysic, in Advances in Photosynthesis, Volume 10, Kluwer academic publishers,. 2002.
  • Hess, D. Fyziologie rostlin. Academia, Praha,. 1983.
  • Hradilík, J. Fyziologie rostlin (návody do cvičení). MZLU, Brno,. 1993.
  • Kováč J. Explantátové kultury rostlin. PF UJEP Ústí nad Labem. 1992.
  • Kováč, J. Kapitoly z rostlinné fyziologie. PF Ústí n.L.,. 1991.
  • Larcher, W. Fyziologická ekologie rostlin. Academia, Praha,. 1988.
  • Ort D.R. et al. Oxygenic Photosynthesis: The light reactions. Kluwer Academic Publishers, London,. 1998.
  • Procházka a kol. Fyziologie rostlin, Academia. 2002.
  • Procházka a kol. Fyziologie rostlin, Academia. 2002.
  • Smith R.H. Plant tissue culture. Techniques and Experiments (Second edition). Academic Press, Texas. 2000.
  • Šebánek, J. a kol. Fyziologie rostlin. SZN, Praha,. 1983.
  • Tůma, J., Tůmová, L. Fyziologie rostlin. Gaudeamus, Hradec Králové,. 1998.
  • Walker D. The use of the oxygen electrode and fluorescence probes in simple measurements of photosynthesis. Univesity of Sheffield, England,. 1987.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní