Předmět: Biologické laboratorní metody II

« Zpět
Název předmětu Biologické laboratorní metody II
Kód předmětu KBI/K206
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Štofik Marcel, Mgr. Ph.D.
  • Bystrianský Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické zaměření kurzu: 1. Základy bezpečnosti práce v experimentálních laboratořích, laboratorní řád 2. Základní laboratorní úkony a techniky (vážení, příprava a míchání roztoků, pipetování, úprava pH roztoků, práce s laboratorním nádobím a materiálem, zahřívání roztoků, extrakce, vytřepávání, filtrace) 3. Práce s kyselinami, louhy, organickými rozpouštědly, toxickými látkami, biologickým materiálem, nakládání s odpady 4. Zásady práce s běžným laboratorním zařízením (např. centrifuga, spektrofotometr, míchačky, třepadla, zdroje napětí, elektroforézy, inkubátory, homogenizátory, pumpy, vakuové vývěvy, zdroje technických plynů atd.) 5. Práce s biologickým materiálem (proteiny, ezymy, nukleové kyseliny, buněčné kultury, odměřování množství, úprava koncentrace ředěním, zásady skladování, zásady aseptické práce) 6. Vedení laboratorních záznamů a zpracování experimentální protokolů

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na získání základních znalostí a praktických dovedností z práce v experimentální laboratoři tak, aby byl student dostatečně připraven na absolvování praktických laboratorních cvičení v navazujících předmětech (např. Fyziologie rostlin, Molekulární a buněčná biologie, Genetika, Experimentální biologie rostlin, Pokročilé metody optické mikroskopie v biologii a medicíně atd.) a případně i na vypracování praktické experimentální části závěrečné Bc. práce. Předmět navazuje na některé teoretické znalosti získané zejména v předmětu Chemie a fyzika živých soustav. Kurz bude organizován formou rotace menších skupinek studentů, umožňující individualizaci laboratorní výuky. Základní dovednosti laboratorní práce budou získány řešením jednoduchých modelových úloh.

Předpoklady
Znalosti z chemie v rozsahu učebnic gymnázií

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Teoretické zásady laboratorní práce a principy základních laboratorních metod prostudují studenti samostudiem z literatury a návodů ke cvičením. V pracovním semináři ve dvou blocích (po 4h) si pak formou jednoduchých praktických laboratorních úloh tyto základní zkušenosti osvojí. Zápočet bude udělen za účast na cvičeních, vypracování laboratorních protokolů a splnění zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • Boušová, I., Szotáková, B., Dršata, J. (2010). Praktická cvičení z biochemie, Karolinum, Praha.
  • Galuszka, P., Luhová, L. (2005):. Laboratorní technika pro biochemiky. Katedra biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Olomouc 2005.
  • Kukačka. J., Klapková, E., Kotaška, K. (2010):. Kukačka. J., Klapková, E., Kotaška, K. (2010):.
  • Sýkorová, D., Mastný, L. (2010):. Návody pro laboratoře z anorganické chemie. VŠCHT, Praha..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní