Předmět: Biologie prokaryot a virů

« Zpět
Název předmětu Biologie prokaryot a virů
Kód předmětu KBI/K104
Organizační forma výuky Společná konzultace + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ipser Jan, RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Student získá základní přehled o biologii prokaryot a virů a to jak z hlediska základních teoretických poznatků z morfologie a funce těchto organismů, tak i z hlediska metodologie jejich studia a technologického využití. Rozsah získaných poznatků je vymezen následujícími okruhy: místo a role bakterií v přírodě; základy systematické bakteriologie; evoluce bakterií; struktura bakteriální buňky; růst a množení bakterií; ekologie bakterií; bakterie a prostředí - antibiotika; metabolismus fototrofních, chemolitotrofních a chemoorganotrofních bakterií; genetika bakterií; patogenita a virulence bakterií; základy lékařské mikrobiologie; základy epidemiologie; technologické využití bakterií; obecná virologie. Společná konzultace (SK) v rozsahu 8 hodin bude organizována blokově, tj. celkem 1 den v semestru. Předpokládá se, že formou SK bude přednáška s cílem poskytnout základní informace z vybraných témat daných studijními okruhy, především s cílem objasnit náročnější pasáže a vytvořit celkový přehled dostupných zdrojů informací k samostatnému studiu v dílčích okruzích otázek. Pracovní seminář (PS) bude opět organizován blokově, tj. opět 1 den v semestru. Cílem tohoto semináře bude poskytnout stručné, základní informace o zásadách práce v mikrobiologické laboratoři a poskytnout přehled o základech laboratorních mikrobiologických technik (prezentace vybraných zástupců mikroorganismů, mikroskopie a barvení preparátů, techniky aseptické práce, základy technik kultivace mikroorganismů, monitoring růstu bakteriální populace, vliv antibiotik na bakterie, imunoanalytické stanovení (ELISA) atd.) Z časových důvodů budou některé metodiky prezentovány pouze demonstračně. Účast na pracovním semináři a vypracování protokolu dle zadaných instrukcí je předpokladem k získání zápočtu. Samostatné studium se předpokládá v rámci rozsahu vymezené studijní oporou. Vypracování 1 seminární práce v rozsahu do 10 stran textu v rámci okruhů opor (výběr z volitelných tematických zadání) je podmínkou udělení zápočtu. Příklad možných zadání seminární práce: Rezistence bakterií k antibiotikům - příčiny a důsledky; Využití geneticky modifikovaných mikroorganismů v průmyslových technologiích; Ekologie a taxonomie extremofilů. Kontrola studia je formou ústní zkoušky. Podmínkou ke složení ústní zkoušky je získaný zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem tohoto kurzu je především poskytnout základní informace o biologii prokaryot, virů, viroidů a virusoidů. Důraz je kladen na propojení souvislostí životních principů uvedených biologických systémů s ostatními biologickými disciplinami (zejm. s molekulární biologií, genetikou, ekologií) a s praktickou aplikací (v medicíně, biotechnologiích, ochraně životního prostředí apod.). Student získá základní přehled o biologii prokaryot a virů jak z hlediska základních teoretických poznatků, tak i z hlediska metodologie jejich studia a technologického využití. Charakteristika cvičení 1. Zásady práce v mikrobiologické laboratoři. Mikrobiologická technika. Sterilizace. 2. Příprava živných půd. Očkování vzorků na agarové plotny ? vzorky vody, půdy, potravin. 3. Kultivace mikroorganismů. Izolace čistých kultur bakterií. 4. Stanovení počtu živých buněk. Ředění bakteriální kultury. Výsev na plotny. 5. Růstová křivka bakteriální kultury. Stanovení plating efficiency. 6. Nativní preparáty. Gramovo barvení. 7. Identifikace kultivovaných mikroorganismů. 8. Indukce syntézy enzymu v rostoucích bakteriích a katabolická represe. 9. Rezistence na antibiotika. 10. Kultivace bakterií v soft agaru. Izolace klonů. 11. Izolace bakteriální DNA. 12. Expoziční testy. Tento kurz byl inovován v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0296 "Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP"

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Na konzultacích jsou rámcově probírána stěžejní témata (struktura prokaryotické buňky a virové částice, aerobní a anaerobní respirace, fotosyntéza prokaryot, replikace, transkripce, translace a regulace genové exprese, reprodukční strategie virů, horizontální přenos genetické informace, principy genových manipulací a jejich praktická aplikace, principy taxonomie prokaryot a virů, ekosystémy prokaryot). Na seminářích je diskutována problematika práce v mikrobiologické laboratoři a jsou demonstrovány základní laboratorní činnosti (příprava živného média, očkování na agarové plotny, ředění bakteriální kultury, Gramovo barvení, vyhodnocení rezistence na antibiotika, vyhodnocení expozičního testu). Informace z konzultací a seminářů si posluchači rozšíří samostudiem studijní opory, doporučené odborné literatury a dalších zdrojů.
Doporučená literatura
  • Bednář M., Fraňková V. a kol. Lékařská mikrobiologie. Marwill Praha. 1996.
  • Greenwood, D. a kol. Lékařská mikrobiologie. Grada, Praha,. 1999.
  • Hogg Stuart. Essential Microbiology. John Wiley and Sons, USA. 2005.
  • Hubáček, J., Bezděk, M., Janeček, J. Vybrané kapitoly z molekulární genetiky mikroorganismů.. 1992.
  • Kaprálek, F. Fyziologie bakterií. SPN, Praha,. 1986.
  • Kaprálek, F. Mikrobiologické praktikum. Karolinum, Praha,. 1999.
  • Kaprálek, F. Základy bakteriologie. UK Karolinum, Praha,. 2000.
  • Krumphanzl, V. a kol. Mikrobiální technologie. Academia, Praha,. 1987.
  • Madigan Michael T., Martinko John M. Brock Biology of Microorganisms, eleventh edition, Pearson Prentice Hall. 2006.
  • Němec M., Horáková D. Základy mikrobiologie. MU Brno. 1999.
  • Němec, M., Mazal, P. Cvičení z mikrobiologie. Učební text VŠ. UJEP, Brno,. 1989.
  • Rosypal S. a kol. Obecná bakteriologie.. 1981.
  • Rosypal, S. a kol. Molekulární genetika. SPN, Praha,. 1989.
  • Schindler, J. Praktikum lékařské mikrobiologie. Nakl. H+H, Praha,. 1993.
  • Vodrážka, Z. Biotechnologie. Academia, Praha,. 1992.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní