Předmět: Paleontologie a paleoekologie

« Zpět
Název předmětu Paleontologie a paleoekologie
Kód předmětu KBI/BP334
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kunstműllerová Lucie, RNDr.
Obsah předmětu
1. Paleontologie, historický vývoj vědního oboru, základní členění, vztah k dalším biologickým oborům 2. Vznik života, základní hypotézy, moderní teorie chemické evoluce, vznik genetického kódu 3. Tafonomie, základní principy fosilizace a vzniku fosilního záznamu, pseudofosilie, ichnofosilie 4. Systematická paleozoologie 5. Systematická paleobotanika 6. Paleoiochnologie, klasifikace fosilních stop a jejich interpretace, význam bioturbace při sedimentaci, rekurentní ichnofacie 7. Obecné principy paleoekologie, základní pojmy a definice, biotické a abiotické faktory, valence, tolerance, nika, trofické vztahy v geologické minulosti, populace? 8. Ekologické rekonstrukce paleoekosystémů a jejich limitujících faktorů. Bioeventy a extinkce ve fosilním záznamu. 9. Metody paleoekologického výzkumu - elektronová mikroskopie, paleoklimatologie, magnetostratigrafie, paleopalynologie, datování fosilií. 10. Význam molekulární paleontologie pro paleoekologii 11. - 13. Terénní cvičení/exkurze

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět nabízí studentům Fakulty ŽP široké spektrum informací o fosilní biotě a ekologii paleospolečenstev. Prezentovány budou moderní způsoby paleontologického výzkumu (analýza aDNA, izotopové stanovení stáří, využití elektronové mikroskopie, studium ichnospolečenstev, paleopalynologie) a jejich aplikaci do zkoumání paleoekologických souvislostí. Na cvičeních budou studenti formou praktických úkolů seznámeni se základními preparačními metodami používanými v paleontologii, naučí se sestavit karbonátovou křivku ze vzorků sedimentů české křídové pánve a získané výsledky extrapolovat se známými paleodaty, dozví se podrobnosti o stanovování stáří mladých fosilních vzorků s využitím AMS - hmotové spektrometrie s tandemovým urychlovačem, o separaci a vyhodnocování genových bází DNA aj. Nedílnou součástí výuky budou specializované exkurze.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Seminární práce, zápočtový znalostní test. Na cvičeních jsou povoleny nejvýš tři absence, které je však vždy nutné doložit omluvenkou od lékaře, případně jiným oficiálním dokumentem. Bez dostatečné docházky není možné získat zápočet.
Doporučená literatura
  • Dostál P. a kol. Historický vývoj organismů.. UK Praha, 2004.
  • Kvaček Z. a kol. Základy systematické paleontologie. UK. Praha.. 2000.
  • PEK I. et al. (1996): Základy zoopaleontologie. Univerzita Palackého, Olomouc, 264 str..
  • Pokorný V. a kol. Všeobecná paleontologie. Univerzita Karlova. Praha.. 1992.
  • Roček Z. Historie obratlovců. Academia. 2002..
  • ZIEGLER, V., 2001. Základy paleontologie. Karolinum. Praha.. 1989.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr