Předmět: Základy parazitologie

« Zpět
Název předmětu Základy parazitologie
Kód předmětu KBI/BP202
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Havlová Jolana, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvod do parazitologie - definice, základní pojmy a terminologie, taxonomie a klasifikace parazitů a jejich hostitelů, adaptace k parazitismu, chování parazitů, parazitismus jako životní strategie, schéma životních cyklů a možností infekce. 2. Protozoologie I - buněčná organizace parazitických prvoků, základy biologie a systematiky, typy reprodukce, systematické členění prvoků; řád Kinetoplastida (biologie a význam), typy reprodukce, řád Trichomonadida. 3. Protozoologie II - biologie a význam zástupců řádu Diplomonadida, řád Amoebida, řád Schizopyrenida. 4. Protozoologie III - základní charakteristika kmene Apicomlexa, typy vývojových cyklů kokcidií, významní střevní zástupci, biologie a význam heteroxenních kokcidií, význam a původci malárie, Kmen Ciliophora. 5. Úvod do helmintologie - definice, terminologie a význam helmintů, základní charakteristika kmenů Plathelminthes, Nemathelminthes a Acanthocephala, morfologie, orgánové soustavy, typy reprodukce a vývojových cyklů, systematika a taxonomie parazitických helmintů. 6. Motolice (Trematoda) a Monogenea - morfologie a biologie motolic, motolice jako původci parazitóz, základní typy vývojových cyklů, charakteristika vývojových stádií, významní zástupci, význam schistosomiázy a monogeneí u ryb. 7. Tasemnice (Cestoda) - biologie a význam nejdůležitějších tasemnic u masožravců a člověka, vývojové cykly a charakteristika larválních stádií, tasemnice jako původci parazitóz, taxonomie a popis hlavních zástupců. 8. Nematoda I - morfologie a biologie hlístic, schéma vývojových cyklů a jejich základní typy, možnosti přenosu parazitických hlístic na hostitele, významní zástupci parazitující ve střevě savců, trichinelóza u člověka a masožravců. 9. Nematoda II a vrtejši (Acanthocephala) - hlístice parazitující v krevním a lymfatickém systému savců, původci filarióz, elefantiáza, základní charakteristika kmene a nejvýznamnějších zástupců vrtejšů. 10. Parazitičtí členovci (Arthropoda) I - charakteristika kmene a parazitických zástupců členovců, biologie, životní strategie, typy reprodukce a taxonomie, zástupci třídy Acarina, třída Crustacea, parazitičtí zástupci kmene Annelida. 11. Parazitičtí členovci (Arthropoda) II - parazitický hmyz, přehled zdravotnicky a hospodářsky významných zástupců a krevsajících vektorů, řád Anoplura, řád Heteroptera, řád Diptera, řád Siphonaptera. 12. Humánní (lékařská) parazitologie, oportunní parazitózy- lékařsky nejvýznamnější parazité člověka, jejich základní fyziologické a patogenní vlastnosti, klinické příznaky nemoci, prevence a terapie. 13. Veterinární parazitologie - přehled a charakteristika veterinárně významných skupin parazitů u ptáků a savců, možnosti přenosu vývojových stádií na zvířata, základní klinické příznaky nemocí, možnosti prevence a terapie.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Parazitologie patří mezi významné biologické obory. Předmět je zaměřen na obecnou charakteristiku parazitů a vědní disciplíny, vzájemné interakce s hostitelem, jejich biologii a ekologii. Rovněž obsahuje základní systematické členění parazitů a charakteristiku jednotlivých taxonomických skupin (prvoci, helminti, parazit. členovci), zvláštní kapitoly jsou věnovány nejvýznamnějším parazitárním onemocněním vyskytujícím se v mírném pásmu, včetně ČR i tropických oblastech (toxoplazmóza, malárie, encefalitida, atd.).

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Prezence na cvičeních, referát a seminární práce na zvolené téma, písemný zápočtový test, ústní zkouška.
Doporučená literatura
  • Bogitsh, Burton J. - Carter, Clint E. - Oeltmann, Thomas N. Human parasitology. 3rd ed. Elsevier : Amsterdam, 2005.
  • Cook G.C. Tropical Medicine: An illustrated history of the pioneers. First editioo. Elsevier: London, 2007.
  • Hausmann K., Hülsmann K. Protozoologie. Academia. Academia Praha, 2003.
  • Horák P., Scholz T. Biologie helmintů. Karolinum. Karolinum Praha, 1998.
  • Chroust K., Modrý D., Svobodová V., Volf J. Veterinární arachnoentomologie. Ústav parazitologie FVL VFU Brno.. Ústav parazitologie FVL VFU Brno., 2000.
  • Chroust K., Lukešová D., Modrý D., Svobodová V. Veterinární protozoologie, Ediční střed. VFU Brno. Ediční střed. VFU Brno, 1998.
  • Mehlhorn H. (ed.). Encyclopedic Reference of Parasitology, Springer, Berlin-Heidelberg-New York, 2001.
  • Peters W., Pasvol G. Atlas of Tropical Medicine and Parasitology. Sixth edition. Elsevier: London, 2007.
  • Satoskar A.R., Simon G.L., Hotez P.J., Tsuji M. Medical Parasitology. Vademecum Austin, Texas USA, 2009.
  • Volf P., Horák P. Paraziti a jejich biologie. Triton Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr