Předmět: Úvod do přípravy odborných studií a vědecké komunikace

« Zpět
Název předmětu Úvod do přípravy odborných studií a vědecké komunikace
Kód předmětu KBI/0085
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jozífková Eva, doc. RNDr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
1. Struktura bakalářských a dizertačních prací. 2. Příklady kvalitních bakalářských a dizertačních prací: ukázky a diskuse nad příklady I. 3. Příklady kvalitních bakalářských a dizertačních prací: ukázky a diskuse nad příklady II. 4. Jak dobře začít I.: stanovení cílů práce, formulace hypotéz. 5. Jak dobře začít II.: shromáždění literatury, orientace v literatuře, volba metodiky. 6. Základní zásady při sběru dat pro statistické zpracování. Spolupráce studenta a školitele. Role konzultantů. 7. Kapitola diskuse, jak psát diskusi, co a proč diskutovat. 8. Kapitoly metodika, výsledky, závěr a úvod. Co kam patří a proč. Abstrakt: jak psát abstrakt, příklady. 9. Nácvik psaní abstraktu. Struktura prezentace. Jak práci prezentovat (příprava k obhajobě), ukázkové prezentace. 10. Nácvik prezentace, nácvik diskuse. Role oponenta a zpracování námitek oponenta. 11. Nácvik zpracování námitek. Literatura: jak správně citovat. 12. Proč záleží na kvalitě bakalářské či diplomové práce. Nehody, konflikty a možná řešení. Splnění cílů bakalářské či diplomové práce.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní informace a naučit je základní dovednosti potřebné ke zhotovení kvalitní bakalářské či diplomové práce. S problematikou budou studenti seznámeni v následujících kapitolách: příklady kvalitních prací; postup při vypracování bakalářské či diplomové práce; časté chyby; stanovení hypotéz; shromáždění literatury, orientace v literatuře, jak správně citovat; některé chyby v metodice; základní zásady při sběru dat; dělení textu do kapitol; jak vést diskusi, jak odpovídat oponentům; psaní abstraktu, nácvik prezentace.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Studenti budou rámcově seznámeni s uvedenými tématy. Sami se podle návodů a postupů doporučených v adresáři předmětu na moodle seznámí s ukázkami a se strukturou útvarů abstrakt, poster, posudek, prezentace a s příklady kvalitních bakalářských prací.
Doporučená literatura
  • Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum. 1993. 1993.
  • Dvořáková, Š. Výpočetní metody v biologii. ČZU, Naroma, Praha 2010.
  • Lepš J. (1996). Biostatistika. Jihočeská univerzita, Č. Budějovice (scriptum)..
  • Martin, P., Bateson, P. Úvod do metodologie a měření chování. Portál 2009.
  • Punch K.F. Základy kvalitativního šetření. Portál 2008.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní