Předmět: Vybrané kapitoly z genetiky a molekulární biologie

« Zpět
Název předmětu Vybrané kapitoly z genetiky a molekulární biologie
Kód předmětu KBI/0067
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr -
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ipser Jan, RNDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Typy nukleových kyselin, jejich struktura a funkce. Moderní metody studia struktury nukleových kyselin. CV: Izolace DNA z bakteriální, rostlinné a živočišné buňky. 2. Metody izolace, purifikace a kvantifikace nukleových kyselin (gelová elektroforéza, kapilární elektroforéza, spektroskopie a spektrofotometrie, fluorimetrie, luminometrie, detekce nespecificky inkorporovaného chromogenu ap.). 3. Hybridizace nukleových kyselin, genové sondy, typy blottingu. CV: Hybridizace izolované DNA se sondou. Detekce produktu hybridizace. 4. Typy PCR ("klasická", v reálném čase, nested, diferenciální, asymetrická, analytická atd.) CV: Příprava amplifikační směsi. Amplifikace izolované DNA a charakteristika amplifikátu. 5. Exprese genetické informace v buňce. Replikace, transkripce a translace genetické informace u prokaryot a eukaryot. Posttranskripční a posttranslační úpravy. CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 6. Koncepce genu. Regulace genové exprese u prokaryot a eukaryot. CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 7. Mitochondriální a chloroplastové geny. Jaderný a mimojaderný genom, jejich vzájemné vztahy. CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 8. Analýza genomu (metody sekvenování, profilování DNA, restrikční mapování, čipové technologie, cílená mutagenéza ap.). CV: Vyhodnocení osekvenovaného fragmentu DNA. 9. Molekulární mutagenéza a karcinogenéza. Systémy detekce mutací. CV: Mullerův šešulový test u Arabidopsis thaliana. Detekce letálních na pohlaví vázaných mutací u D. melanogatsre (metoda Basc). Detekce somatických mutací u D. melanogaster (wing spot test). CHEST. 10. Metody interspecifického přenosu genetické informace a genového inženýrství. Transgenóza, transgenní organismy. CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 11. Aktuální otázky proteomiky. Molekulární biologie a patologie prionů. CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 12. Molekulárně-genetická diagnostika. Lidský genom. Molekulární biologie virů. Reverzní transkripce. CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 13. Vybrané problémy genetiky populací (gen. kanalizace, náhodný genový posun, disperzívní proces a jeho důsledky, důsledky působení systematických procesů na rovnováhu v populaci, inbrídink a jeho důsledky, populačně-genetická charakteristika jiných než panmiktických a autogamních populací, vliv ekologických fluktuací a oscilací na genet. strukturu populací). CV: Problémové úlohy. Diskuse k referátu. 14. Molekulární evoluce. Vztah mikroevoluce a makroevoluce. Interdisciplinární a transdisciplinární přístup v evoluční teorii. CV: Diskuse k tématům: Mitochondriální Eva a Y-Adam. Monofyletický x polyfyletický původ člověka, uniregionální x multiregionální vývoj člověka. 15. Genetika a kvalita životního prostředí. Ekogenetika. Genotoxikologie. CV: Analýza vybraných údajů ukazatelů kvality životního prostředí z hlediska genetického a toxikologického. Diskuse k referátu.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem tohoto kurzu je poskytnout informace o moderních genetických, biochemických, biofyzikálních a molekulárně biologických metodách (jako jsou různé typy centrigugace, elektroforéza, EIA, ELISA, RIA, autoradiografie, PCR, sekvenování nukleových kyselin, finger printing, VNTR, RFLP, RAPD, blotting, genetické mapování a klonování, transgenoze). Kurz zahrnuje též laboratorní cvičení zaměřená na osvojení si vybraných metod. Genetika nebo Molekulární biologie nebo Biologie prokaryot a virů nebo Buněčné základy životních dějů nebo Buněčná a obecná biologie.

Předpoklady
nespecifikováno
KBI/0024

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Aktivní účast na cvičeních, vypracování protokolů k úlohám z praktických cvičení, vypracování a přednesení referátu na zvolené téma.
Doporučená literatura
  • Nečas O. a kol. Obecná biologie. 2000.
  • Nečásek J. a kol. Obecná genetika.. 1979.
  • Rosypal S. a kol. Nový přehled biologie.. 2003.
  • Rosypal S., Doškař J. Úvod do molekulární biologie I-III.. 1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr