Předmět: PVK Oberhollabrunnský systém úřadování

« Zpět
Název předmětu PVK Oberhollabrunnský systém úřadování
Kód předmětu KAPV/PV315
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holub Pavel, PhDr. Bc. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje tato témata po jednotlivých týdnech: 1. Proměny úřadů politické správy v Čechách do roku 1897 2. Proměny úřadů politické správy v Čechách v letech 1897-1918 3. Způsoby úřední činnosti u úřadů politické a justiční správy na přelomu 19. a 20. století 4. Dolní Rakousko jako centrum reformy úřadování 5. Hledání cesty v Hollabrunnu 6. Čechy ve stopách Dolního Rakouska? 7. Výrazné osobnosti snah o proměnu úřadování 8. Dotazníky jako pramen poznání po sto letech? 9. Úřední knihy jako výrazný produkt úřední činnosti okresních hejtmanství 10. Norma jako předobraz poznání úřední písemné produkce? 11. Spisové přehledy, kmenová čísla a další specifika nového kancelářského řádu 12. Norma a každodenní chod úřadu 13. Vybrané otázky z případové studie zaměřené na Okresní hejtmanství v Humpolci 14. Oberhollabrunnský systém a první republika

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem výběrové přednášky bude představit snahy o proměnu úředního jednání u okresních hejtmanství na přelomu 19. a 20. století. Kolébkou těchto změn bylo Dolní Rakousko, odkud se zájem rozšířil i do Čech a dalších korunních zemí Předlitavska. Tzv. Oberhollabrunnský systém, který je v Rakousku v současné době znám jako tzv. Kielmanseggův systém, se v Čechách uplatnil pouze u několika úřadů, ovšem svým pojetím úpravy některých typů písemností zasáhl do chodu většiny ostatních, a to především až v období první republiky. V této době byly zaváděny rejstříky, jejichž podoba vycházela z podob podacích deníků vedených podle dolnorakouského vzoru. Součástí snah po realizaci nového způsobu úřadování se stalo několik dotazníkových šetření, která zprostředkovávají s odstupem jednoho staletí informace o podobě úřadování u prvoinstančních úřadů státní správy konce Rakousko-Uherska.
Studenti se seznámí s vývojem spisové služby v závěru rakousko-uherského období, kdy bylo nutné řešit obrovský nárůst písemností v úřadech státní správy a samosprávy.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Dotazník

Studenti se v rámci samostudia zabývají tématy zahrnutými v povinné literatuře a zejména v opoře předmětu.
Doporučená literatura
  • Ivo Beneda ? Filip Dienstbier ? Vlastimil Fiala ? Monika Horáková ? Pavel Marek ? Magdaléna Peterková ? Olga Pouperová ? Lucie Rentková ? Eduard Vlček ? Veronika Vlčková. Historický vývoj právní úpravy správního řízení a dalších postupů ve veřejné správě v českých zemích (1918?2005). Olomouc, 2007.
  • Kurt Hürbe. Die Bezirkshauptmannschaft in Niederösterreich. Kompetenzen, Funktion, Arbeitsweise. St. Pölten - Wien, 1974.
  • Pavel Holub. Oberhollabrunnský systém spisové služby a okresní úřad v Humpolci v polovině 20. století, Archivní časopis 61, 2011, č. 1, s. 5?78..
  • Pavel Holub. Úřední knihy u okresních hejtmanství na přelomu 19. a 20. století. Příspěvek k problematice novověké diplomatiky, Archivní časopis 69, 2019, č. 3, s. 229-294..
  • Vácslav Babička. Číslo jednací a spisová značka, Archivní časopis 58, 2008, č. 1, s. 1-14..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr