Předmět: PVK Městské archivy v České republice

« Zpět
Název předmětu PVK Městské archivy v České republice
Kód předmětu KAPV/PV308
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ledvinka Václav, doc. PhDr. CSc.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje tato témata po jednotlivých týdnech: 1. Středověké a raně novověké počátky archivů městských samospráv 2. Vědecké archivnictví v městském prostředí - teorie, metodologie, institucionalizace 3. Archivy měst v České republice 4. Organizace, řízení a financování městských archivů 5. Personální faktor - významní představitelé municipálního archivnictví 6. Typy archiválií, archivní soubory, fondy a sbírky v archivech měst - městské archiválie jako součást NAD 7. Základní a specifické metody práce v městských archivech 8. Spolupráce s původci, práce v terénu a spisová služba 9. Skartační řízení v podmínkách archivů měst 10. Moderní technologie, technické vybavení, digitalizace a elektronické archivnictví v městských archivech 11. Přínosy, výstupy a společenský význam činnosti městských archivů 12. Archivy měst v ČR - srovnání a konfrontace 13. Archivy měst v Evropě - srovnání a konfrontace 14. Odborná exkurze - Archiv hl. města Prahy (alternativně Archiv města Brna)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je prohloubení a konkretizace obecně teoretických znalostí studentů z oboru archivistiky formou specializované přednášky a semináře se zaměřením na oblast archivů měst a obecněji celé skupiny archivů územních samosprávných celků. Podrobněji se rozebírá geneze archivů měst v českých zemích v širším evropském kontextu a vysvětlují teoretické základy i historické kořeny současné legislativní úpravy a faktického postavení těchto archivů. V seminární části (doplněné odbornou exkurzí) se studenti seznamují s historickou rolí, významem a současnou agendou pěti existujících archivů měst v ČR, s historií a současným začleněním ostatních původně městských archivů (v rámci stávajících SOA a SOkA) a zejména s nezastupitelnou rolí této skupiny archivů na úseku dohledu na spisovou službu, předarchivní péče, skartačního řízení a obohacování národního archivního dědictví.
Student získává vědomosti ohledně archivů územně-samosprávných celků.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Nejsou
Doporučená literatura
  • Jana Čermáková et alii. Městské archivy a městští archiváři. Brno, 2010.
  • Jana Hoffmannová - Jana Pražáková. Biografický slovník archivářů českých zemí. Praha, 2000.
  • Ludmila Sulitková. Archivnictví a spisová služba. Ústí nad Labem, 2017.
  • Václav Ledvinka. Písemné prameny ? nové technologie ? pokrok poznání ?, in: X. sjezd českých historiků Ostrava 14.- 16. 9. 2011, sv. 5, hl. redakce sjezdového protokolu Aleš Zářický ? Petr Kadlec ? Michaela Závodná, Ostrava 2017, s. 23- 29.. Ostrava, 2017.
  • Václav Ledvinka. Prag 1989-1990. Übergang von der Volksverwaltung zur demokratischen Selbstverwaltung, in: Inseln der bürgerlichen Autonomie? Traditionelle Selbsverwaltungsmilieus in den Umbruchsjahren 1944/45 und 1989/90, Jiří Pešek-Tomáš Nigrin (edd.), (Prager Schriften zur Geschichte und zum Zeitgeschehen, Band 1), Frankfurt a. M. 2009, s. 183-197.. Frankfurt am Main, 2009.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr