Předmět: Současná veřejná správa v ČR

« Zpět
Název předmětu Současná veřejná správa v ČR
Kód předmětu KAPV/PBA38
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Olšová Petra, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Tématické okruhy: 1. Vymezení okruhů působnosti veřejné správy, periodizace vývoje veřejné správy od roku 1989 2. Reforma územní veřejné správy 3. Legislativa, vztah státní správy a samosprávy 4. Obecní zřízení v ČR, krajské zřízení (mj. výkon samostatné a přenesené působnosti, pověřený obecný úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností) 5. Normotvorná pravomoc územních samosprávných celků (obecně závazná vyhláška, nařízení, jejich územní, osobní a časová působnost) 6. Vnitřní správa 7. Finanční správa 8. Justice 9. Živnostenská správa a správa sociální 10. Správa zeměměřičství a katastru, zemědělství 11. Správa školství a zdravotnictví 12. Vybrané problémy veřejné správy I. - veřejné finance 13. Vybrané problémy veřejné správy II. - trestání ve veřejné správě (správní delikt) 14. Vybrané pojmy z prostředí veřejné správy ve vztahu k písemné produkci institucí - osvědčení, ověření, posudky, stanoviska, vyjádření, registrace, vidimace a legalizace

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se strukturou institucí spjatých s výkonem veřejné správy (územní veřejná správa, ústřední veřejná správa) především na území České republiky. Obsah přednášek bude navazovat na Dějiny správy II., které budou dovedené do počátku 90. let 20. století.
Student bude znát současné správní instituce v kontextu vývoje správy 20. století. Bude ovládat orientaci v problematice návaznosti současných správních institucí ve vztahu k prvorepublikovému, poválečnému stavu a stavu správy v rozmezí let 1948 až 1989. Pozná úskalí a provázanost současných institucí stejně jako dichotomii úřadů rozhodujících v obdobných záležitostech. Student se dokáže přiměřeně orientovat v otázce správních deliktů a jejich vymezení.
Předpoklady
Dějiny správy II.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška

Předmět bude ukončen písemným testem ověřujícím faktografii. Test bude koncipován jako komplexní ověření znalostí, tedy nejen faktografie, ale i obecných souvislostí spjatých s výkonem veřejné správy s přihlédnutím k jejímu historickému vývoji. Proměna správních oblastí bude tvořit jen jeden ze segmentů problematiky. Výraznou část výuky je třeba věnovat i právním normám a jejich praktické aplikaci, které studenti násldně musí bezpečně ovládat.
Doporučená literatura
  • D. Gadasová ? M. Polián. Správní právo, právní základ veřejné správy, díl. 1.-4.. Olomouc, 2000.
  • D. Hendrych. Správní právo. Praha, 2009.
  • J. Čmejrek ? J. Čopík. Veřejná správa (Vysokoškolská učebnice). České Budějovice, 2016.
  • J. Keller. Sociologie byrokracie a organizace. Praha, 1996.
  • M. Halásková. Systémy veřejné správy v evropských zemích. Ostrava, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr