Předmět: PVK Řeholní řády v českých zemích a raném novověku (1500-1800)

« Zpět
Název předmětu PVK Řeholní řády v českých zemích a raném novověku (1500-1800)
Kód předmětu KAPV/KV519
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brčák Marek, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výklad bude strukturován dle věcných celků: 1) Úvod do problematiky, pramenná základna, sekundární literatura 2) Klášter a okolní svět 3) Cesty ve znamení kříže 4) Kritika řeholního života a sekularizace klášterů

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je obohatit znalosti studentů v oblasti monasteriologie, přičemž pozornost bude soustředěna na působení řeholních řádů v českých zemích v době baroka. Na problematiku bude nahlíženo především optikou vzájemných interakcí řeholních řádů s okolním světem. Jedná se totiž o téma, bez kterého nelze interpretovat dějiny jednotlivých řádů, jejichž rozkvět či úpadek byl přímo závislý na získávání nových řeholníků a dobrodinců. Otázka mechanismů, které řeholní řády používaly při navazování a prohlubovaní sociálních kontaktů, je spjata s péčí o pozitivní obraz řeholních řádů.
Studenti získají základní přehled o působení řeholních řádů v českých zemích v raném novověku. Budou se orientovat v problematice sebeprezentace řeholních řádů (např. skrze sběr almužen, kazatelství, náboženská bratrstva a terciářské komunity atd.) a zároveň budou ovládat v typologické rovině zejména pramennou základnu, kterou lze při studia tohoto témata využít.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Esej

Pro absolvování předmětu je nutné vypracovat krátkou písemnou zprávu (min. 6 NS - max 8 NS) o zvoleném řeholním řádu, klášteru či průřezovém tématu s odkazy na sekundární literaturu (min. 2 knihy a 2 články).
Doporučená literatura
  • Ivana Čornejová (ed.). Úloha církevních řádů při pobělohorské rekatolizaci. Sborník příspěvků z pracovního semináře konaného ve Vranově u Brna ve dnech 4.?5. 6. 2003. Praha. 2003.
  • Ivana Čornejová et alii (ed.). Locus pietatis et vitae, Sborník příspěvků z konference konané v Hejnicích ve dnech 13.?15. září 2007. Praha. 2008.
  • Jan Zdichynec. Monasteriologie a klášterní problematika v raném novověku, in: Marie Šedivá-Koldinská ? Ivo Cerman (edd.), Základní problémy studia raného novověku Praha 2013, s. 230?267. .
  • Jiří Mikulec. Poznámky ke vnímání řeholního života mezi barokem a osvícenstvím, Theatrum historiae 3, 2008, s. 275?287. .
  • Milan Buben. Encyklopedie řádů a kongregací v českých zemích, I?III. Praha 2002-2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Archivnictví a spisová služba (A13) Kategorie: Obory z oblasti historie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní