Předmět: PVK Sudetoněmecké archivnictví 1918-1945

« Zpět
Název předmětu PVK Sudetoněmecké archivnictví 1918-1945
Kód předmětu KAPV/KV515
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výklad bude strukturován dle věcných celků prvorepublikového archivnictví: 1) studetoněmečtí archiváři a archivy ve vztahu k ČSR 2) odborná profilace 3) pokusy o vznik archivů s centrální funkcí 4) archivy v totalitním státu

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je přiblížení vývoje československého prvorepublikového archivnictví, a zvláště toho, které se rozvíjelo v německém pohraničí. Zde šlo v první řadě o archivy komunální. V české archivní historiografii a je toto téma neprávem takřka úplně opomíjeno, ačkoliv právě sudetoněmecké prostředí se mohlo pyšnit poměrně velkým množstvím dobře zaopatřených městských archivů, ale také vlastní profesní organizací, ba několika významnými osobnostmi s mezinárodním odborným horizontem. Druhá část kurzu potom bude věnována jeho osudům v letech 1938-1945 na pozadí vývoje archivnictví v nacistické třetí říši, v níž se archivnictví (stejně jako ostatní paměťové instituce) hrálo nezanedbatelnou roli a v žádném případě se nejednalo o prostor nepolitického zátiší. Pozornost bude také věnována zásahům německé správy do podoby protektorátního archivnictví (organizace, rozluka/evakuace archiválií).
Studenti získají základní přehled o vývoji studetoněmeckého archivnictví v Československu. Budou se orientovat v problematice tamního archivnictví této doby a zároveň budou ovládat v typologické rovině pramennou bázi, kterou lze pro toto studium využít.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor

Pro absolvování předmětu je nutné zvládnout pohovor nad jedním titulem prostudované literatury.
Doporučená literatura
  • Stefan Lehr. Němečtí a čeští archiváři v první československé republice. Příspěvek k jejich vzájemným vztahům. In: AČ 64, 2014, s. 229?259.
  • Stefan Lehr. ?Podstatně zvýšit německý vliv?. Archiváři a archivy v Protektorátu Čechy a Morava (1939?1945). In: AČ 62, 2012, s. 229?247.
  • Tomáš Velička. Archivní vzdělávání v Československu 1918?1938: sudetoněmecké souvislosti, in: Historia Universitatis Carolinae Pragensis 61/2, 2021, s. 11-36..
  • Tomáš Velička. Sudetoněmecké archivnictví v meziválečném Československu (první krok na dlouhé cestě ke vzniku syntézy), in: Sborník archivních prací 71/2, 2021, s. 271-335.
  • Zdeněk Šamberger. Československé archivnictví po roce 1918. In: Zdeněk Šamberger, Studie k dějinám československého archivnictví, Praha 2005, s. 9?101. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr